Celnice: Útočiště interiérového člověka

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2013, 26 min

Réžia:

Vít Janeček

Život vznikl před miliardami let, lidstvo před miliony let, zemědělství před stovkami tisíc let a poslední desetiletí se lidstvo stěhuje do interiérů. To bylo základní poselství jedné z klíčových postav českého ekologického hnutí v její promluvě na smrtelné posteli, natočené před několika lety, které se stalo východiskem tohoto filmu. Plody lidské práce nám umožňují vytvářet souvislá stabilní prostředí pro naše těla, která tak mohou trávit drtivou většinu času mimo otevřenou přírodu. Jaký úběžník mají naše činnosti ve vzdálených horizontech? Není snaha o zajištění a zbavení se strachu a nejistot někdy nasměrováním k odumírání, než pokračováním života? Lze najít rovnováhu mezi péčí o zajištění prostředí, která si vytváříme, a biologicky danými potřebami života? Esej s ekoložkou Emilkou Strejčkovou, filosofem Miroslavem Petříčkem, bývalým eurokomisařem pro otázky práce Vladimírem Špidlou a dalšími. (Cena Pavla Kouteckého)

Radko

"Prečo je Česká republika svetovou veľmocou v pornoprodukcii?", zamýšľa sa v dokumente o sťahovaní záujmov, aktivít aj práce do interiérov lekárka Helena Máslová. Kladie ďalšie otázky: "Prečo je v Česku najväčší počet užívateliek hormonálnej antikoncepcie a najväčší počet centier asistovanej reprodukcie na počet obyvateľov?". Všetko dáva do súvisu so životným štýlom. Súhlas. Osobne to dávam do súvisu aj s absenciou viery a úcty k hodnotám predkov s výnimkou viery v pokrok v nové technológie a pragmatické riešenia. Typické pre spoločenstvá so slabou náboženskou a oslabenou rodinnou tradíciou. O interiérovom žití uvažuje aj filozof, vyzerajúci akoby celé dni nevystrčil telo z interiéru. Dlhé vlasiská, zafajčená brada a v pozadí šanóny a knihy po strop. Ex-eurokomisár vyzdvihuje spoluprácu a solidaritu v opozícii ku konkurencii. V poriadku, len veľmi všeobecné. Psychosociológ hovorí, že deti trávia pri technologických hračičkách takmer 11 hodín denne. Dvaja burzoví podnikatelia, zarábajúci ročne milióny, hovoria, že na ich podnikanie nemá príroda žiadny vplyv. Iste technológie nás menia, ale človek vždy utiekal do nejakých interiérov. Z prechádzok lesmi, lúkami, dedinami a mestami som nenadobudol pocit presunu populácie do vnútorných zariadení, pred ktorým varuje ekologička v úvode dokumentu. Mestské lesy sú cez víkendy a prázdniny plné cyklistov i pešiakov rôzneho veku, kaviarne v centrách plné, koncerty pod otvoreným nebom a kadejaké majálesy sú masovo navštevované. Na nádražiach sa skupinky mládeže s karimatkami rútia užiť si exteriéry. Varovanie pani na nemocničnom lôžku, že sa meníme na techno aparáty naopak pokladám za reálne. Pretože na mobil, tablety, dobíjanie batérií a čumenie do obrazovky naopak nik mladý (až na výnimky) nezabúda. Téma spoľahlivého fungovania alebo chybovosti prístrojov je častá a debatne obľúbená, mobilné zvonenie pri osobnom rozhovore má v 90% prednosť pred prerušeným živým rozhovorom atď. Techno-humanoidmi sa ľudstvo už stalo. Napojené na štruktúry vysielacích a prijímacích sietí mobilov, internetu, televízií, rádií, telefónnych spojení, žiarení z mobilov zahrievajúcich príjemne ušká a jemne rozkmitávajúcich mozgy. To všetko platí. No tomu sa už priamo dokument nevenoval. Takže: len lepší priemer. Za nadhodenie zaujímavej témy a zopár poskytnutých informácií plus; mínus za nie celkom potvrdené úvodné zelené varovné proroctvo a zopár na prvý pohľad dobre znejúcich, no vo výsledku len veľmi všeobecných frázovitých informácií. ()