Zaříkávač lží

(amatérsky film)
Krátkometrážny / Životopisný / Animovaný
Česko, 2014, 15 min

Marek Dvořák

Závěrečná kapitola o vzniku, existenci a konci internetového fenoménu jménem Nejfake. Příběh nás zavede do roku 2007 a i před něj a konečně ukáže důvody vzniku a motivace v následujících 6 letech být skryt pod maskou. Uvědomění si sám sebe, svých schopností a později své mediální moci. Zaříkávače lží lze taky chápat jako zpověď obyčejného člověka, kterého ostatní viděli neobyčejně jen proto, že nevěděli, kdo to vlastně je. (oficiálny text distribútora)

Kordus

Jak si z obyčejné pubertální depky udělat pseudofilozofickou youtube kariéru... Whatever. Ale animace je vtipna. *** EDIT 2: Protože jsem bůhvíproč dostal hromadu otázek, proč nemám rád Nejfejka, když taky sem tam něco hodim na youtube a jestli jsem teda ten "zkurvenej hejtr", tak trochu detailněji - Jeho věci se mi nelíbí, protože je mi 30, mám už taky něco za sebou a většina věcí, co dělá a říká, mi přijde jako omíláni něčeho, co by si měl snad každý uvědomovat sám. Ale OK, spoustu lidí to z nějakého důvodu oslovuje. Jen je škoda, ze jim takové věci musí říct někdo jiný, protože jinak by na to, debílkové, asi sami nepřišli a chovali by se ke svému okolí jako totální hovada. Celý ten "film" je o klukovi, se kterým se rozešla holka, on začal chlastat a pak jednoho dne potkal svoji alternativu Boha a začal šířit desatero, aby spasil svět. Spousta sekt začínala podobně. Děsný mi třeba přijde, jak autor sám o sobě mluví jako o dobrém a spravedlivém. Mesiášské komplexy jsou humus a výplodem příliš přebujelého ega :-P Ale mnohem víc mě štvou někteří jeho fanoušci, kteří se jak tupé stádo klaní před "mistrovými" slovy, ze každý má právo na svůj názor, jenomže nějak se nedokážou smířit s tím, že ten názor může být i jiný než mají oni (ale to platí na celou YT komunitu a vlastně na všechny hardcore řiťolízaly). A nakonec - je mi úplně jedno, kdo je Nejfake a jestli někdy ukáže veřejně ksicht, nebo bude dál šířit takové to "Já jsem Legie a nás je mnoho", o což se svou přehrávanou snahou o anonymitu snaží. *** EDIT 1: A jak málo některým stačí, aby mi poslali takovéhle e-maily : "Si vygumovanej puberťák co se snaží hodotit lidi! Radím ti nevylejzej na světlo ty postraumatální kokote hodnotit lidi kteří si vylívají srdce a dokázaly milion krát víc než ty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zamysli se nad sebou zmetku jeden je mi z tebe špatně..." ()

animaxis

Přiznávám se, že už nějakou dobu sleduji Nejfaka a i když jsem na nějakou dobu přestal, tak jsem se k němu asi před půl rokem vrátil. A jsem za to rád. Ale tady nebudu hodnotit jeho práci, ale tenhle film. V první řadě jsem nečekal, že to bude z velké části animované, ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Nejfakův hlas byl příjemný na vyprávění jeho vlastního příběhu a to je moc dobře. Animace mě tu moc nezaujala, ale splnila svůj účel a to je hlavní. Hudba tu byla moc dobrá a krátké herecké výkony hostů byly dobré. Moc se tu teda předvést nemohli, ale to vlastně nevadí. Tak nakonec dávám čtyři hvězdy a volím si bílou růži. ()

Kucndo

Řeknu to takhle, sledoval jsem Nejfakea už od jeho prvních manuálů na Streamu, které opravdu neměly chybu, opravdu jsem se bavil u jeho Naplechu videí, ale to je prostě tak vše. Když se nechtěl odhalit, dobrá, já s tím žádný problém neměl, u Nejfejka jsem vždy především hledal zábavu, která se však postupem času začala u tohodle talentovaného youtubera prolínat se sociologicko-psychologickými videy (viz příběhy) a i ten humor mi začínal přicházet příliš moc infantilní (viz Nejplay), je ale možné, že jsem už moc zestárl. Každopádně Zaříkávač lží jsem viděl, společně se všemi předešlými "odhalovacími" videy a ano, ačkoliv jedná se o celkem dojemné video, mě příliš neoslovilo. Přišlo mi, že zde bylo vše důležité parafrázováno z minulých videí, škoda. Přesto díky Nejfe za to, jak jsi mi zpříjemňoval mé nepříjemné dny během dospívání. ()

joker.george

Tak tohle mě velice zklamalo. Nejfakovu tvorbu jsem dříve sledoval, i když ji nijak nehltal. Věděl, co chce a tak si za tím šel... Ale kázat ,,pravdy'' o životě dětem? Neříkám, že je špatné jít jim vzorem, ale ukazovat jim jen jeden ,,správný'' směr a když už se někdo odhodlá s Nejfejkem o něčem debatovat, je to vždy zahráno do autu... A jestli tohle měla být jeho masterpiece, tak jeho snaha, dle mého, vyšumí do prázdna. Ale jestli se aspoň někdo ,,polepšil'', tak to za to asi stálo. Celou jeho tvorbu, to o co se snažil, shrnulo tohle krátkometrážní videjko. Chyběla tomu potřebná gradace a pompa. Příběhy, které na svém kanálu vydával by toto hravě strčily do kapsy. Animace je slušná, ale youtubeři, zde neměli na tak krátkém prostoru šanci předvést nějaké herectví. ()

dita.krizova

Nijak zvlášť jsem je nesledovala, ale na Zaříkávače jsem se ze zvědavosti podívala. A obsah a ono důležité sdělení mě muselo nějak minout. Tenhle až příliš motivační a spasitelský přístup mě spíš děsí. Aneb jak vybudovat "kariéru" na yt jen kvůli tomu, že mu holka nepřišla na rande. Jednu hvězdičku dávám pouze za animace a trochu smíchu. ()

• 20 minút po odovzdaní filmu na YouTube malo video cez 8 000 "Páči sa mi" a za prvých 25 minút ho okomentovalo cez 1 600 ľudí. (damine178)
  • Na filmu se začalo pracovat již v roce 2011. (pavelbedi)
  • Natáčení probíhalo v Praze a v Třebíči. (pavelbedi)