L'Oranais

• angličtina The Man from Oran

Myshkin

Výborná kronika současného Alžírska a první alžírská fikce, která se nebojí mluvit opravdu bez obalu. Lyem Salem dosahuje kombinací historického filmu, arabského melodramatu, burleskní satiry a politického thrilleru výstižného portrétu země, která se stala synonymem korupce a nehybnosti. Salem (a zároveň představitel hlavní postavy, nedobrovolného hrdiny boje za nezávislost, který se přes noc stal významným politikem) se nebál s humorem a nadhledem zkritizovat politickou nezkušenost předáků FLN, vládnoucích od války za nezávislost do dnešních dnů, jejich směšnou arabizační politiku a klanovou mentalitu držitelů Moci (zde perzonifikované v postavě Hamída). V symbolické rovině se dotýká otázek národní identity, dědictví kolonialismu a problému konstrukce národa na základě lži (hlavní hrdina odmítá se synem mluvit o skutečné identitě jeho biologického otce, kterým byl francouzský voják, stejně jako o bolestivých vzpomínkách na smrt jeho matky za války). Naprosto úchvatná je epická hudba (i když pro evropského diváka bude nejspíš příliš výrazná). V závěru filmu už Salem předjímá tragédii devadesátých let, která je podle něj logickým vyústěním historie tohoto filmu. ***** Skvělé připomenutí Alžírska, kde jsem byl v době po natáčení filmu a kde se taky "překvapivě" jeho promítání neobešlo bez potyček. ()