Strange Tales of Liao Zhai

• Čína Liao Zhai Zhi Yi (viac)

Vavča

Neznám více okouzloující cestu k poznání čínského náboženského myšlení, mýtů, lidových pověstí, než povídky , jejichž autorem je Pchu Sung-ling (1640 – 1715), http://en.wikipedia.org/wiki/Strange_Stories_from_a_Chinese_Studio (v češtině je pouze výběr Zkazky o šesteru cest osudu). Z obrovského množství 500 povídek, bylo vybráno tvůrci seriálu 6 příběhů (6x6). Xiao Qian - zde exceluje Yang Mi a Ge Hu v příběhu lásky smrtelníka a démona. V Painted Skin (nemá to obsahově nic společného s filmy, ani tv seriálem) uvidíte dech beroucí příběh malíře, jeho žárlivé ženy, která bude o manžela bojovat s jeho minulostí. Exceluje zde herecky kráska Zeng Li, působí tak křehce a oduševněle zároveň, asi nejlepší výkon v sérii, pro mě osobně nejlepší povídka. Xiao Cui - Bingbing Li jako chytrá lištička s hloupým manželem, přísnou matkou a nebezpečným soupeřem. Pak přicházejí bohužel slabší povídky Xiao Xie and Qiu Rong, Soudce Lu, nicméně dojem napraví závěrečná povídka A Bao o lásce veterináře a dcery hodnostáře je plná magie, soubojů, Pei-pei Cheng se do záporných rolí prostě hodí ve vyšším věku, zamrzí jen, že nějaké zvíře nechalo předubovat hlas Rainie Yang! Za to někdo zaplatí zdravím... Nicméně zpět k hodnocení seriálu, je sice těžce nízkorozpočtový a tak triky, výpravou, nebo speciálními efekty neoslní. Nicméně kostými jsou perfektní, bojová choreografie solidní, hudební témy někdy mile překvapí, jindy minimálně neruší povedenou fantasy atmosférou, řízlou někdy hororem, jindy pohádkou, romantikou, akcí. Tento žánrový koktejl je vysoce návykový má neuvěřitelné kouzlo, bezpochyby jde o vliv originálu, který si musím sehnat. Jak jsem psal již výše herecké obsazení je někdy značně povedené, i mně neznámí herci předváděli skvělé výkony, ti známí samozřejmě nezklamali. Rozhodně bych se nezlobil za další adaptace povídek Pchu Sung-linga... Sérii mohu vřele doporučit, ačkoliv se obávám, že většina diváků místo, aby se kochala originalitou příběhů, hereckými výkony, bude mrmlat cosi o tom, že je to podfinancované a nemá to technickou úroveň zpracování hi-tech seriálů, na které jsou nejen z Asie zvyklí. ()

• Natáčení s celkovým rozpočtem 10 000 000 yüanů probíhalo v areálu studií (venkovních i vnitřních) Hengdian, které v době uvedení tvořily největší areál svého druhu na světě. Natáčely se zde například filmy Hrdina (2002), Zakázané království (2008) nebo seriál A Step into the Past. (Vavča)
  • Seriál byl natočen čínskou TV, ale účinkují v něm i herci mimo pevninskou Čínu z Hong Kongu, Taiwanu nebo Thajska. (Vavča)