Dobrodružné příběhy o zrodu svátků a zvyků našich předků, které dodnes slavíme. Šestadvacetidílný dokumentární cyklus Naše tradice mapuje hlavní svátky, které se v České republice dodnes dodržují, i když se mnohdy ponětí o jejich původním významu vytrácí. Řadu tradic dodržujeme po celá staletí a některé i déle. Původ mnohých z nich sahá až do předkřesťanské minulosti. Zvyklosti dochované z dávných časů nám o našich předcích mnohé vypovídají, například jak žili v souladu s přírodními cykly nebo jak díky společným oslavám utužovali vzájemné vztahy a jak si dokázali i těžkou práci okořenit společnou zábavou. Příběhy tradic vyprávějí o respektu našich předků k přírodním živlům, o jejich největších obavách, o mýtech, ale také třeba o jejich mimořádně přesných pozorovacích schopnostech, které odrážejí například dodnes oblíbené lidové pranostiky.
Zatímco původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu dílčích starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tyto tradice zejména na českých a moravských vesnicích stále živé a současné generace je s pečlivostí a úctou předávají dále. Cyklus byl připravován ve spolupráci s etnografy a pracovníky muzeí a skanzenů z celé České republiky, specializujících se na konkrétní mapované tradice. Průvodcem seriálu je Miroslav Táborský. (Česká televize)

Recenzie používateľa IvonaK k tomuto seriálu (3)

Silvestr a Nový rok (2014) (E01)

Ze začátku když jsem viděla tu naši obludnou současnost: Ohňostroje a kravál, tak mě napadla tři sprostá slova proč to vůbec točili, ale nakonec jsem se dočkala. Mým přáním bylo vidět jak se slavil nový rok v dávné minulosti na venkově a krása krásoucí. Akorát mínusem bylo, že se tam o polovině věcí jak žili naši předkové na Silvestra jenom mluvilo a nikoli ukazovalo. Kdyby tam zobrazili pouhou čtvrtinu současnosti, což jako by to nikdo nevěděl a třičtvrtina by byla o té minulosti na venkově, tak dávám plný počet hvězdiček. Už holt nikdy nezažiju poklidného Silvestra kdy jen ráno přijdou děti za bílého dne mi zazpívat. Dneska už by to nikdo neocenil, jak začli být lidé k sobě zlí. ()

Štědrý den (2014) (E25)

Tady nic nového. Hlavně zapomněli zmínit že na štědrý den v minulosti lidé chodili k zamrzlé vodě sekat ledy aby viděli co je v novém roce čeká. Zda štěstí nebo smůla. Hoj ty štědrý večere, ty tajemný svátku, copak komu dobrému neseš na památku...? Jinak mě pobavila ta rozbitá vánoční ozdoba. Uklízet se to tedy nemá, ale pak do toho někdo šlápne, pořeže se a o smůlu je postaráno.  Jinak taky chodíme na štědrovečerní procházky. Jen jsem nevěděla že je to nějaká tradice. ()

Boží hod a svatý Štěpán (2014) (E26)

Letos jsem se rozhodla že se do těch vánoc po letech víc vžiju a oslavím je filmy. Začalo to filmem Byla to divoká noc a to byla čirá hrůza, pak dvě pohádky které za mnoho nestály až do čtveřice všeho dobrého. Tento dokument mi spravil náladu na maximum a přivedl tu správnou vánoční atmosféru. Záběry na kostely z obcí, seznámení s mnoha krásnými betlémy, zpěvem, oblečením z minulosti a bylo hezké se dozvědět že narozdíl od současnosti byly tyto dva svátky velmi významné a něco zajímavého se dělo. Proto pokud nechcete mít běžný štědrý večer, určitě doporučuji si to pustit. Jsem pevně přesvědčená že vám to něco dá a budete positivně naladěni ikdyž je to vždycky dřina s přípravami. ()