Naše tradice

Boží hod a svatý Štěpán (E26)

(epizóda)

Zatímco na oslavu 1. svátku vánočního, Božího hodu, se u nás tradičně scházejí lidé spíš v užším rodinném kruhu, 2. svátek vánoční, svatý Štěpán, probíhal i v minulosti ve znamení rozsáhlejších oslav a veselí. Naši předci měli tento den spojen zejména s koledováním, ale také například s tanečními zábavami. Jak a kdy tradice koledování vznikala a jakým způsobem se u nás proměnila po příchodu křesťanství? A co vlastně prozrazuje legenda o patronu koní, svatém Štěpánu? (Česká televize)

IvonaK

Letos jsem se rozhodla že se do těch vánoc po letech víc vžiju a oslavím je filmy. Začalo to filmem Byla to divoká noc a to byla čirá hrůza, pak dvě pohádky které za mnoho nestály až do čtveřice všeho dobrého. Tento dokument mi spravil náladu na maximum a přivedl tu správnou vánoční atmosféru. Záběry na kostely z obcí, seznámení s mnoha krásnými betlémy, zpěvem, oblečením z minulosti a bylo hezké se dozvědět že narozdíl od současnosti byly tyto dva svátky velmi významné a něco zajímavého se dělo. Proto pokud nechcete mít běžný štědrý večer, určitě doporučuji si to pustit. Jsem pevně přesvědčená že vám to něco dá a budete positivně naladěni ikdyž je to vždycky dřina s přípravami. ()