Dobrodružné příběhy o zrodu svátků a zvyků našich předků, které dodnes slavíme. Šestadvacetidílný dokumentární cyklus Naše tradice mapuje hlavní svátky, které se v České republice dodnes dodržují, i když se mnohdy ponětí o jejich původním významu vytrácí. Řadu tradic dodržujeme po celá staletí a některé i déle. Původ mnohých z nich sahá až do předkřesťanské minulosti. Zvyklosti dochované z dávných časů nám o našich předcích mnohé vypovídají, například jak žili v souladu s přírodními cykly nebo jak díky společným oslavám utužovali vzájemné vztahy a jak si dokázali i těžkou práci okořenit společnou zábavou. Příběhy tradic vyprávějí o respektu našich předků k přírodním živlům, o jejich největších obavách, o mýtech, ale také třeba o jejich mimořádně přesných pozorovacích schopnostech, které odrážejí například dodnes oblíbené lidové pranostiky.
Zatímco původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu dílčích starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tyto tradice zejména na českých a moravských vesnicích stále živé a současné generace je s pečlivostí a úctou předávají dále. Cyklus byl připravován ve spolupráci s etnografy a pracovníky muzeí a skanzenů z celé České republiky, specializujících se na konkrétní mapované tradice. Průvodcem seriálu je Miroslav Táborský. (Česká televize)

Recenzie používateľa subic k tomuto seriálu (6)

Silvestr a Nový rok (2014) (E01)

Ano, jak je to tu zmíněno, když jsem byl děcko a byli jsme doma, tak jsme mívali na Silvestra v podstatě stejně slavnostní večeři jako na štědrý den. ()

Tři králové (2014) (E02)

Kolem 3 králů či mudrců panuje spousta legend, polopravd a mýtů. Každopádně přišli už v roce 7 př.n.l. Důležité je, co se dochovalo do dneška, zejména tříkrálová sbírka. ()

Advent (2014) (E22)

Hezky, klidně, polopaticky, aby to pochopil každý. Adventní věnec, železná, bronzová, stříbrná a zlatá neděle a nejen o tom. ()

Mikuláš (2014) (E24)

Mikulášské perníčky, to je hezká tradice, škoda že už taková polozapomenutá. ()

Štědrý den (2014) (E25)

Rozbité vánoční ozdoby nezametat! To bychom si vymetli štěstí. ()