Atómka/Genpatsu

(študentský film)
  • Česko Atómka (festivalový názov) (viac)

Lenin život vytvoril zvláštnu paralelu medzi dvoma nukleárnymi katastrofami. Keď mala šesť rokov, stretla deti z Černobyľu. Po nešťastí vo Fukušime v roku 2011 bojovala s myšlienkou, že v Japonsku sa stalo niečo podobné. Jej dokumentárny film zobrazuje strach ľudí a neistotu v oblasti bezpečnosti jadrových elektrární. Mapuje situáciu jeden rok po Fukušime a ukazuje, že problémom nie je iba samotná radiácia. (MFF Cinematik Piešťany)

Anderton

Tak tu si dal niekto s prípravou filmu a jeho točením vážne kvantum práce. Exteriéry Japonska, Ukrajiny, rozhovory s vedcami, účastníkmi katasrofy tsunami v Japonsku a černobyľskej tragédie a pohľad režisérky na vec. Dokonca až tak, že Lena zabudla nato, že divák nevie, čo to je údaj 0,38 na merači rádioaktivity a keď sa nám tam objaví 1,10, tak nechápeme, či je to veľa, málo, alebo akým spôsobom to môže ohroziť naše zdravie. Takže výčitky vlastne iba čisto kozmetické a po nejakom doplnení a lepšom prestrihaní kľudne s potenciálom odvysielania v televízii. ()