Kuchyň samurajů

(festivalový názov)
  • Japonsko Buši no kondate (viac)

Historický příběh o lásce a japonské Kaga cuisine, jejíž tradice přetrvala staletí a politické převraty až do současnosti. Prostořekou Haru, která je kouzelnice v kuchyni, její první manžel vrátil. Když na banketu svými ochutnávacími schopnostmi okouzlí hlavu významné rodiny samurajů-kuchařů, jejichž řemeslo se předává z otce na syna, provdá se za Yasunobu, který by radši vládl mečem než kuchyňským nožem. Jejich vztah se rozvíjí s tím, jak Haru novomanžela přes jeho protesty zaučuje do svého umění, ale přicházejí také politické otřesy období Edo, kdy je jídlem i mečem prověřena samurajská oddanost vládnoucí rodině, a boje o moc. (Febiofest)

Vardara

Tak tohle byla taková slepičí polévka pro duši. Příběh, ve kterém hlavní postava výborně vaří a natolik oslní starého kuchaře, že jí přemluví, aby si vzala jeho syna. Ten však nemá zájem ani o vaření a bohužel ani o ní (ačkoliv jest to dívka roztomilá). Příjemná byla i změna, kdy má hlavní hrdinka kolem sebe samé sympatické postavy, které ji v podstatě drží palce, a tak se mohla plně soustředit na svého lehce nedospělého manžela. Ale abych mu nekřivdila, během jejich podivného soužití se k ní choval v celku dobře (když tedy přejdeme to, že ji nazýval čarodějnicí) a nijak jí neubližovat (tedy jen tou svou natvrdlostí). Pro ty, co se chtějí podívat na realistický, pomalu plynoucí snímek, bez přehnaných akčních scén, vřele doporučuji. ()

Lacike

Taký civilne pojatý film o samurajoch - kuchároch z obdobia dynastie Edo. Nie je to tak intenzívne ako Yamadove filmy, ale je to pekný film, ktorý sa oplatí vidieť ak sa radi dozviete zase niečo nové o fungovaní japonskej spoločnosti v tých dobách. V prvej polovici sledujeme ako sa mladík proti svojej vôli učí kuchárskemu remeslu od svojej nastávajúcej, ktorá je dokonale nadaná vo varení. V druhej polovici sa začnú riešiť zákulisné pikle na hrade, ktoré ovplyvnia aj tých najnižšie postavených. Film nenudí ani na chvíľu, ale viac sa mi páčila tá prvá polovička. Čo ma ale sklamalo bola romantická línia, ktorá bola strašne upozadená. Chémia medzi hlavným párom bola minimálna. Celý čas len varili a žiadnu náklonnosť k sebe neprejavovali a zrazu ku koncu filmu bola ona ochotná pre neho obetovať svoj život. No a finále, ktoré malo byť dojímavé tentoraz išlo mimo mňa. Škoda. Takisto som dúfal, že sa vo väčšej miere dozviem nejaké zaujímavé recepty. Ale okrem krájania ingrediencií toho veľa neukázali. Takže výsledkom je len príjemná jednohubka. P.S: súboje tu žiadne neočakávajte. 6/10. ()

lioncel

Yasunobu nakonec předčil svého otce v kulinářském umění a stal se vedoucím kuchařem domény. Jeho rodina potom sloužila pánům z Kaga po šest dalších generací .. až do úplného konce feudálních časů. ... Dennai a Yasunobu po sobě zanechali mnoho knih o vaření Kaga. Zahrnují i tzv. "tichý asketik kuchyně". Některá jejich menu žijí v japonské kuchyni dodnes. ()