Divoké Karpaty

• Veľká Británia Wild Carpathia
Veľká Británia / Rumunsko, 2011, 4x47 min

Scenár:

Charlie Ottley

Charlie Ottley (sprievodca), Karol III.

Charlie Ottley se vypraví hlouběji do dech beroucích, přesto méně známých hor a lesů Karpat. Jsou domovem medvědů, vlků a plachých rysů a dost možná poslední skutečnou divočinou v Evropě, jakou jsme dosud nespatřili. Charlie přináší unikátní pohled na malebnou krásu přírody a bohaté kultury tohoto kraje, objevuje její bohatou historii od mystických ruin starověké dácké civilizace až po středověké komunity, jejichž dědictví přežívá dodnes. Cestou do vzdálených vesnic překonává hory a objevuje místa výskytu medvědů. Charlie se setkává z řadou nejrůznějších lidí, mezi nimi s pastýři, umělci, ekology, řemeslníky, lovci, těžko vyjmenovat všechny. Divoké Karpaty zachycují křehkou majestátnost jedinečného ekosystému a ukazují, proč si zaslouží být chráněny a všechen jejich přínos uchovat pro budoucí generace. (oficiálny text distribútora)

Marze

Překrásný dokument Prima Zoom. Rozhovory se zajímavými lidmi. V rumunských Karpatech jsem byl jedenáctkrát. Velkým problémem je opravdu ilegální těžba v původních pralesích. Hrozí, že brzo to zde bude vypadat jako skotská vysočina - holá a ekologicky pustá.  Je to způsobeno globalizací , kdy nadměrné souložení v jedné části planety a exponenciální růst počtu obyvatel má vliv na krajinu v jiné části světa. Na předpisy EU ohledně sýra a mléka kašlu, není nad čerstvý sýr od pastevců. ()

giovanni3

Solidní seriál z krásného prostředí Rumunska, který má jediný zápor a to "přehnaný tlak" proti těžení dřeva. Logicky jsem pro snížit těžbu, ale poslouchat to asi 4x za díl nic moc. Druhou věcí je neslaný nemastny moderátor. I tak slušný pořad a 3z5. ()