Hranice možností lidského těla

Michael Lachmann

Hudba:

Andy Hopkins

Kevin Fong (sprievodca)

Jaké jsou schopnosti našeho organismu pro přežití na Zemi? A co náš čeká při cestách do jiných světů. Z kolekce BBC Earth. Považujeme se za živočišný druh obývající celou zeměkouli. Lidské tělo ale dokáže přežít bez pomůcek na pouhém zlomku zemského povrchu. Náš vývoj probíhal v mírném klimatu na úrovni mořské hladiny. Neutuchající touha nás ale vedla stále dál, výš a hlouběji, až jsme pronikli do všech koutů této planety. Jsem doktor Kevin Fong a studuji, co všechno je schopné vydržet lidské tělo. Patnáct let jsem pracovat pro NASA, pro niž jsem hledal způsoby, jak umožnit lidem například žít na oběžné dráze. (Česká televize)

Autogram

Nie je to čisto dokumentárne, ale aj dobrodružné. Mladý sprievodca nielen vysvetľuje a ukazuje, ale mnohé veci si vyskúša aj na vlastnej koži, samozrejme okrem tých, ktoré by ho očividne ako netrénovaného mohli zabiť. Vysvetlenia sú jasné a zrozumiteľné, pritom nezjednodušujú príliš a neubiehajú od fyzikálnej a biologickej podstaty veci. Prvý diel sa venuje vode a potápaniu, bez pomôcok aj s pomôckami, a odolnosti ľudského tela voči nedostatku kyslíka, chladu a tlaku vody. Druhý diel je skoro celý o vysporiadaní s nedostatkom kyslíka vo výškach z pohľadu horolezcov, letcov a trochu aj kozmonautov a nakoniec sa zabŕdne aj do beztiažového stavu. Zaujímavé je zistenie, ako ľudia reagujú rôzne na zníženie saturácie krvi kyslíkom. Špičkoví horolezci majú pri vrcholovom výstupe takú nízku hladinu, ktorá by u iných znamenala istú smrť, pričom u nich je to zvládnuteľný stav. ()