MickeyStuma

Neustále se jí zdá o kosmonautovi na Měsíci, jednoho rána po probuzení neví o svých předchozích třech dnech a během pátrání, co vlastně dělala a proč, se setkává s lidmi, které nezná, ale oni naopak znají ji. Ztracený v čase je již asi i tento snímek, neboť je údajně pozapomenutý i v Itálii, kde byl natočen. Režisér a scenárista v jedné osobě Luigi Bazzoni ve svém snímku okázale dominuje otázku příčiny a následku s nutkáním vše odhalit, pochopit a dále interpretovat, což je v podstatě základem dějové mozaiky, která po divácké stránce působí tak nehorázně inteligentně, že až mnohé intervence překračují hranice nemožného. V nerozhodnosti je tak věcně udržován divák. Je třeba brát její myšlenky a odhalování záhad vážně? Stala se snad obětí dvojí hry a nebo se jen honí za chimérami? Snímek nutí přemýšlet nad každým detailem, a to i v rovině malého náznaku. Příběh nabízí nemalé množství možných interpretací širokého spektra lidské psychiky. Sen a trauma, klam a realita, touha a ochranné mechanismy, příčina a následek a nebo také úzkost a osvobození. Klidné a pomalejší mnohé nenadchne a v tom je právě to kouzlo. Postupně odhalované tajemství a vysvětlení záhad právě spočívá v tomto nebetyčném klidu, neklidné rozvážnosti a hlavně ve zdržovací strategii. Při správném uchopení všeho podstatného dokáže snímek zanechat hluboký dojem. ()

Tormentor665

Geniální! Konečně jsem zjistil, že nejsem sám, koho ve snech pronásledují kosmonauti. Akorát, že můj Klaus Kinski má na sobě uniformu Hitlerjugend z mládí a hraje přitom na housle. Ale s těmi pávy jsem nepočítal, tak za test polykám náušnice po babičce, abych zvládl překládat na dalším tajném setkání Rudých Khmerů v ilegalitě. Ale stejně nebudu mít na paletě tolik barev, jako má Bazzoni. ()

Shanen29

Sice to není Kinskiho koncert,ale i tak je tento herec velmi působivý .Psychodrama,které mě moc neoslovilo,ikdyž scenáristicky je velmi dobře prezentováno.A giallo,?,prvky tu sice zaregistrujeme,ale spíše až ve druhé půli filmu. ()

G04T

Tak teď jsem v takovým stavu, že nevim jak mám popsat svý pocity z tohodle díla. Psychologický/Mysteriózní drama (ke konci horor) Le orme od režiséra Bazzoniho (giallo Giornata nera per l'ariete) nemusí sednout každýmu. Má fakt pomalý tempo, místy může někoho nudit. Co mi nemůže upřít nikdo je fakt, že Le orme má skvělou hudbu i kameru a hlavně Florinda Bolkan hraje výborně. Nevím jakej debil taguje tyhle filmy, ale s giallem tohle nemá vůbec nic společnýho. Závěrečnejch 20 minut je úplně to nejlepší, co nám může tenhle film nabídnout. Konec je fakt síla... Možná trochu nadhodnocuju, ale nemůžu si pomoct, protože jsem se při sledování cejtil fakt zvláštně. Tohle prostě musíte vidět. Všichni. ()