Bette Bourne: Jde mi to k botám

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Bette Bourne: It Goes With The Shoes

Když britský dramatik Mark Ravenhill dělal výzkum pro jednu ze svých her, doporučili mu setkání s Bette Bourne. S Bette Mark objevil i značnou část londýnské queer historie. Původně Peter Bourne utíká v povojnovém období z učňovské školy východního Londýna, aby se později (i po boku sira Iana McKellena) stal na jeho západním konci součástí divadelní scény. Úspěšnou hereckou kariéru ale na chvíli opouští – zakládá drag komunitu a s podpatky namířenými proti obuškům policistů bojuje za práva homosexuálů. Politicky motivovaný drag nemá od herectví daleko, a tak Bette se svými parťáky brzy vytváří teatrální skupinu Bloolips, která přenáší politický boj z ulice na jeviště. Se svými humornými čísly procestují v 80. letech celou Evropu a také část USA. Dnes je Bette součástí Royal Shakespeare Company a čestným členem Central School of Speech and Drama, na které kdysi studoval. Příběhy charismatických queer herců tedy tento zábavný snímek vypráví i o několika dekádách boje za zrovnoprávnění gayů. (Mezipatra)