Richard III. - královské ostatky pod parkovištěm

Veľká Británia, 2013, 50 min

Réžia:

Louise Osmond

Simon Farnaby

Když bylo v září 2012 oznámeno, že pod parkovištěm Městského úřadu v Leicesteru byla nalezena kostra, zpráva rychle obletěla svět. Mohly by to být ostatky neblaze proslulého krále Anglie, které byly posledních 500 let považovány za ztracené? Následovala dlouhá řada vědeckých testů za účelem určení identity ostatků. Tyto testy byly provedeny v naprosté tajnosti a filmové záznamy z jejich průběhu nesměl vidět nikdo jiný, než vyšetřující tým. Jediný filmový tým, který měl dovoleno sledovat práci vědců, vytvořil tento dokument a krok za krokem v něm líčí, jak se vyšetřování vyvíjelo. Do dokumentu je zařazena rekonstrukce obličeje vycházející z tvaru lebky. Ale hlavně, odhalí výsledky testů a prozradí, zda potvrdily nebo vyvrátily totožnost pozůstatků. (oficiálny text distribútora)

honajz

Dost těžko tento dokument posoudit. Nějak u všeho důležitého byla kamera, nějak všechno hned vycházelo, a v podstatě to celé bylo divné. Paní se rozhodla, že najde kostru Richarda III. a ejhle, našla ji. Proč hledala zrovna pod parkovištěm, to je v dokumentu tak dovedně zastřeno, že jsem to nepochopil. Hodně se dokument soustředí na to, že Richard III. byl vlastně hodný, neměl hrb, a vlastně to byl hodný člověk. Ke konci podle lebky vytvoří rekonstrukci obličeje, a vypadá to, že ta paní, co vykopávky zbuntovala a zblbla do toho hromady dalších lidí, se konečně mohla pořádně zamilovat. Ne, skutečně, ten její výraz ve chvíli, kdy rekonstruovaný obličej uvidí, ten stojí za to. Pro mne hodně divný dokument, a když to srovnám třeba s Time Team, tak mi zde chyběly i všechny další prvky archeologické práce. ()