Film je komorným príbehom, v ktorom zložitý a tragický vzťah dospievajúceho dievčaťa a jej ambiciózneho otca dramaticky poznačí a snáď i trochu zmení mikrokozmos lokálneho spoločenstva na slovenskom vidieku. Príbeh sa odohráva vo veľmi jednoduchom a pôsobivom priestore malebnej, ba idylickej krajiny zdanlivo odrezanej od sveta, od akýchkoľvek významných dejinných, politických, či spoločenských pohybov. Príchod nežiadúcej ľudskej bytosti vyvolá v rutinnom, prispatom, afektovanom a pózerskom každodennom živorení tohto takmer modelového provincionálneho spoločenstva najprv skoro nebadanú, neskôr potláčanú a napokon otvorenú a krutú drámu, ktorá spod fasády usporiadaného seriózneho života, vzťahov a prejavov vylúpne prepletenec pokrivených, pokryteckých a farizejských postojov a spod fasády zdanlivej ospatosti a selankovitosti sa vynoria vášne, potláčané a dôkladne ukrývané emócie, prejavy lásky, nenávisti, pokusy o hľadanie vlastnej identity, či integrity i tragédia. Príbeh je niečo medzi lyrickým príbehom a krutou štúdiou niekoľkých typických charakterov mikrosociety, ktorej všetky podstatné prejavy a črty pretrvávajú s malými zmenami v čase a priestore nielen na Slovensku. Príbeh sa odohráva v predvojnovom Československu, začiatkom tridsiatych rokov. (oficiálny text distribútora)

Jonatthan

Dobře vykreslené ovzduší slovenského maloměsta v období asi někdy mezi válkami. Jinak celkově by to chtělo trochu víc šťávy...výsledný dojem je takový nemastný neslaný... ()

freeeeedom

po dlhšej dobe slovenský pekný jemný citlivý film, ktorý síce mal svojím potenciálom a hereckým obsadením na viac ale pri ktorom sa určite nudiť nebudete a najma Táňa Pauhofová dokázala že v nej drieme veľká herečka o ktorej určite ešte budeme počuť. Navyše mám k tomu filmu aj istý citový vzťah keďže sa nakrúcal v našom meste :o) ()

R.Drson

Film, který v průběhu stoupá kvalitativně nahoru, aby se naprosto nepochopitelným a nevěrohodným závěrem shodil a zničil pracně vybudovanou katarzi. Škoda, že postava hraná Satinským, zde nemá skoro žádný význam. ()

Leonit

Jedna hvězda pouze díky skvělým výkonům Ondřeje Vetchého. Celý film je až na pár scén naprosto nudný a nezajímavý. Člověk se většinu filmu ptá sám sebe, o co tam teda vlastně má jít a kdybych si nepřečetl, jak je to tady napsáno, tak nevím nic. ()

honza.g

Nejvíc se mi líbil jaksi mimochodem zobrazený vztah běžných Slováků k Maďarům. Motiv filmu je netradiční (český notář ve slovenském městě tají nemanželskou dceru, ale přitom se s ní chce sblížit), realizace už je trochu obyčejná: přes různé peripetie a komické i tragické situace se to nakonec podaří, Dobrý film, stojí za vidění. ()

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

26.05.2009

Už ve čtvrtek 28. května začne v pražském kině Ořechovka filmová přehlídka „Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc“. 60. léta minulého století jsou všeobecně považována za zlatou éru… (viac)