Baghé sangui

• USA The Garden of Stones

radektejkal

Žádná zenová kamenná zahrada v Rjóandži nebo někde jinde (třeba na vaší zahradě), ale chaotická súfijská zahrada z suchého dřeva, zavěšených kamenů (části meteoritu, dar nebes) a krve (ovčí). A samozřejmě drátů nakradených z telefonní linky do Teheránu (jak autor získal či našel dřevo film neobjasňuje). Chtěl jsem tu jen naznačit význam a rozpětí vnímání "anorganických" zahrad, od meditace po tanec, v rámci inspirace posvátnem. Přitom nejde jen o sílu myšlenky, ale i o posedlost myšlenkou. Proč právě tolik kamenů, ne více či méně, protože právě tolik odpovídá jeho duševní inspiraci a fyzické síle. ()

rivah

V Kimiaviho filmu, který se stal kultovním, se prolíná mystika se surrealismem, střetává se tu kulturní tradice s moderní dobou.......................Hluchoněmý pastýř ovcí žije s ženou a dvěma syny osaměle v poušti na jihovýchodě země. Inspirován mystickým zjevením svatého, vybuduje k jeho poctě ze suchých kmenů, větví a na nich zavěšených kamenů, natřených ovčí krví, KAMENNOU ZAHRADU. Uprostřed tančí dervišský tanec (ten je vyvěšen na několika videích na youtube). Vesničané věří, že jeho zahrada je svatyně a pořádají k ní procesí...Do spirituality vtrhává všední život, starší syn je odveden do armády, mladší je teprve školák, a tak nebude mít kdo pást ovce.......................................Kimiaviho film vychází ze skutečnosti, postavu ztělesňuje formálně nevzdělaný, ale metafyzickou tradici Súfi celoživotně vyznávající Dervish Khan Esfandiarpur. Tvrdí, že měl podobné vize, měl sen, v němž viděl podobnou zahradu z větví a kamenů, stromů nesoucích kamenné ovoce. Začal zahradu budovat roku 1969 a pokračoval v tom padesát let, až do své smrti. Nosil i ze vzdáleného okolí kameny až 30kg těžké a zavěšoval je na větve tím, co našel, dráty, kabely, provazy. Po jeho smrti se o zahradu stará jeho syn, navštěvuje ji asi 6.000 zájemců ročně...................................Kimiavi se na místo vrátil roku 2004 a natočil dokument STARÝ MUŽ A JEHO KAMENNÁ ZAHRADA. ()