Mladý zámožný kupec unesený kvůli výkupnému řeckými partyzány si v průběhu svého věznění uvědomuje, jak blízké jsou mu myšlenky lidí, jichž se stal dočasným zajatcem. Strnulý příběh se odehrává v období příprav krétského národního povstání proti turecké nadvládě. (dopitak)

dopitak

Atmosféra výborná, cikády pořád řvou, údolími se rozléhají zvonce ovcí a koz, všude fučí vítr (Kréta). Ale příběh je hrozný, pro člověka, který nezná detailně řecké dějiny přelomu 19. a minulého století, je to hrozně ubíjející. Až budu mít načteno, třeba tenhle film zpětně ocením. ()

radektejkal

Pěkně by se mi dívalo na tento film; kdyby bylo dopoledne, byl bych klidný a soustředěný, kdyby svítlo sluníčko a bylo teplíčko. Pokud je ale pár dnů do jarní rovnodennosti a na teploměru minus deset, zataženo a občas sněží, je večer a oči se klíží - tak to nejsou vhodné podmínky pro takové a podobné filmy (chce to zkrátka řecké počasí)... Na pozadí čekání na výkupné od ženicha uneseného nehomogenní tlupou partyzánů, odpíračů a nacionalistů, se rozvíjí "pohádkový" (hlavně co do logiky) příběh o hledání dřeně řectví, které je spíš v tradičním kočovném životě horalů, než v usedlém životě statkáře. Tak nějak to zřejmě tento unesený mladík pociťuje... Film se rozbíhá jen pomalo, ale v závěrečné fázi, po přinesení výkupného, od oblékání ženicha až po jeho setkání s kapitánem partyzánů v osvobozenecké armádě, má skutečně grády. Pozn. 1: Celý film doprovází zvonění stáda koz, které v závěrečné fází také spatříme. Ovšem víc než pasoucí se kozy imponují hajduci (protiosmanští bojovníci), kteří běhají po hoře s obdivuhodnou rychlostí a obratností. Pozn. 2: Vrasidas Karalis, autor knihy o historii řeckého filmu upozorňuje na porovnání Papastathisova filmu s Angelopoulosvým Megalexandrosem z hlediska řecké národní identity. ()