Banda pro sebe

• Česko Banda sama pro sebe (viac)

Francouzský režisér Jean-Luc Godard je i pro Českou televizi otevřenou kapitolou. Znovu se vracíme k tomuto velkému tvůrci třemi filmy, které doposud nebyly vysílány: Banda pro sebe, Zachraň si, kdo můžeš (život) a Pěstuj si pravačku. Ten, kdo si nedávno pustil Bertolucciho Snílky, uvidí tedy slavnou citovanou scénu: běh Louvrem v "originále". Louis Aragon o tomto filmu řekl: "Nikdo nedokáže vykreslit lépe řád zmatku než Godard. Zmatek našeho světa je jeho látkou, tam, kde končí velká města zářící neónem, v předměstských čtvrtích či v zastrčených dvorcích, to, co nikdy nikdo nevidí očima umění, zborcené trámy, rezaté mašiny, odpadky, plechovky od konzerv, ocelové dráty, brlohy našeho života, bez kterých bychom nemohli žít, jenže to vždycky nějak zařídíme, abychom je neviděli. A z toho všeho a také z vraždy jakoby náhodou udělá krásu."

Franz a Arthur připravují na pařížském předměstí vloupání do vily, kde bydlí rodiče jejich přítelkyně Odily. Gangsteři - amatéři najdou jenom část z kýžené velké částky. Z banální loupeže je tragédie, která rozhodně nedopadne podle jejich představ. (Česká televize)

Syndrom

Matty: "..všechny tyhle zcizovací prostředky nám brání identifikovat se s postavami a nechat se poklidně unášet příběhem. Film je tvořen pásmem her..Způsob, jakým zde Godard "vychovává" diváka, přitom vzbuzuje pocit, že se učí společně s námi, že není intelektuálně povýšeným kantorem.." Souhlas. ()

Dixie_Cara

Co na tom, že film má do opravdového krimi daleko, u mě to vyhrává na krásných dlouhých záběrech, vtipných, decentních, hlubokých či místy uštěpačných dialozích a překvapivě hodně zručné pohybové kreaci v čele s tanečkem v bistru. Jednoduchost a přímost děje společně s nevázaností i hloupostí hlavních protagonistů pak dává filmu možnost vyznít na hodně úrovních, čehož později s chutí využilo ve svých dílech mnoho dalších režisérů. Anna Karina a její prosté, nesmělé svádění očima je navíc naprostá paráda. ()

dbela

Tenhle film mě naprosto odrovnal. Děj je jakž takž lacinný, ale na zajímavosti v žádném případě neubírá. Mé oblíbené dlouhé záběry, kterých je zde nespočet, jen zvýšili požitek z tohoto snímku. Celkově na vás dýchne ta skvělá atmosféra. To napětí která napovídá, že se ustřední trojka k něčemu chystá. A překvapivý konec dodá na první pohled komediálně laděnému filmu, tak trochu vážný obraz. Ale je zde všechno. Humor (sem tam dost Tarantinovský), krimi, drama, .... A skvělá Simca :) ()

vincbenet

Atmosféra. Asi poetika. Taneček a pár dalších pěkných scének. Ale nic víc. I ten konec jsem podobný předvídal. Pro mě asi nejslabší, co jsem od Godarda viděl. (ale jinak je dobrej) ()

MikeT

Nádherné a dokonalé zachycení myšlenkových pochodů mladé generace tzv. Nové vlny. Některé komentáře zmiňují mdlý děj a chybějící pointu. Bože... v tomto filmu přece vůbec nejde o sledování jasně čitelné dějové linie (vy, kdo píšete takové hloupé komentáře, si příště radši pusťte nějakou jednoduchou americkou slátaninu), ale spíš o rozbor pocitů a myšlenkových pochodů jednotlivých postav. Hodnotit toto dílo dnešním pohledem uspěchané a povrchní doby absolutně není zcela na místě, poetika dialogů a jednotlivých obrazů je naprosto jedinečná. ()

StaryMech

Trojice ztracenců v zimně neutěšené Paříži - dva samečci popletení amerikánskou popkulturou (podstatně méně produktivně než sám režisér) a krásnooká naivka - jako materiál autorských hrátek s žánrem, skutečností a jejími odrazy. Dobové a svým způsobem nadčasové. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

13.09.2022

Na filmovém nebi nad Francií dnes přibyla další velká hvězda, ve věku 91 let totiž ve Švýcarsku zemřel významný francouzský režisér, scenárista, střihač, herec, producent a jedna z nejvýraznějších… (viac)