Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

Solitude

kazda dalsia cast ma s knihou menej a menej spolocne. podobne ako Zaklinac. tymto tempom druha seria bude volna interpretacia. jedina, pre mna, zaujmava dejova linia bola o cisaroch. herecke schopnosti obsadenia s vynimkou spominanej cisarskej dejovej osi, sa chyta este Jared Harris. ostatne herecke vykony su o nieco lepsie nez skolske vystupenie mojej 10 rocnej sesternice ()

ChuckOnly odpad!

těžko uvěřit že tato woke odpadní adaptace dostane druhou sérii... holt není to o money ale o mesidž.... za mě ale odpad, nice try soudruzi ()

ArchAngel_

Absolutní pecka, drsné, výpravné, s hloubkou a propracovaním, velmi stylové. zpracovat tak unikátní předlohu je extrémně těžký, dost dobře to vlastně ani nejde, takže se s tím poprali se ctí a po svém a výsledkem je jeden z nejlepších sci-fi za poslední dobu, i když většina současné populace a publika nemá šanci pochopit polovinu děje a myšlenky na pozadí ... za mě 85%. ()

Lukysak

Knihu jsem nečetl, budu tak seriál hodnotit jako svébytné dílo. Nadace tematizuje matematickou logiku a staví ji do role osudu. Vypravěč je ne vždy spolehlivý. Identifikovat lze dvě hlavní dějové linky - samotná Nadace Harryho Seldona a císař Kleon, který ve své podobě bratra Dne po 35 letech od začátku příběhu startuje velmi zábavnou honbu za vlastní identitou a snahou zvrátit osud. Linka o Nadaci je poměrně chaotická, střídá se hned několik postav, a i když může občasné tápání poskytovat potěšení po tom, co jsme dějové zařazení rozlouskli, nakonec se nelze vyvarovat závěru, že právě odtud pramení necelistvost díla. Kleon s obličejem Leeho Pace se tak nakonec zdá jako vysvobození, alespoň tam dostáváme v rámci příběhu to, co jsme si sledováním ne vždy hodnotných scén zasloužili. Co se týče herců, kostýmů a vizuálního zpracování, tam není co vytýkat. Odpovídá to tomu, co bylo slibováno. K Nadaci se na druhou sérii určitě má cenu vracet, jen je škoda, že vyhlížet budu spíše císaře. ()

lorddrizzt

S knihami to má společný jen název, jména pár postav, Seldonův model a to je tak všechno. Zbytek je divný odvar, sice působivě zpracovaný, ale zbytečný. Celkem mě namíchlo, že z Daneela udělali ženskou. ()

Mi_tO

Epické sci-fi natáčené u nás. Co víc si přát. Knižní předloha je nezfilmovatelná, proto je potřeba se na to dívat jiným pohledem a já si užívám každý díl... ()

sh3riff

Až na ty woke feministické kecy to není špatné .. Gaal nemám vůbec rád protože je extrémně arogantní a vše kazí. Vtipné jak se snaží promovat "silné samostatné ženy které nepotřebují žádné muže" a dělají je takhle toxické. Příběh se mi ale docela líbí a zaujal. ()

xray0045

Tak tohle je totální průser. Apple vzal knižní předlohu a vytřel si s ní pozadí. Pro zvýšení sledovaností nazval seriál "Foundation" s tím, že přiláká čtenáře. Jediná omluva je že to je velmi těžká Sci-Fi a byla napsána před 80 lety, takže adaptovat to do dnešní gendrově a rasově nevyvážené doby je prakticky nemožné. Apple si myslel, že to urve penězi, které na seriálu jsou vidět, ale příběh rozkouskoval časovými skoky, které není možné bez extrémního soustředění pobrat. Snaha zpracovat příběh trvající století do 10 nebo 20 dílů způsobuje zkratkovitost, která dělá příběh ještě méně srozumitelný. Máloco je vysvětleno dost podrobně aby to dávalo patřičný smysl. Nenechte se zlákat na Sci-Fi žánr, je to spíš politické drama s mnoha často nesmyslnými dialogy, odehrávající se napříč galaxií. Největším problémem je ohybání příběhu aby měl alespoň nějaký spád a do toho příjde střih na pro příběh naprosto nedůležitou scénu. Některé díly byly opravdovým očistcem, tohle si fanoušci Asimova nezaslouží. ()

Tycygo

Knihu jsem nečetl, ale seriál fajn po dvou sériích. Je tam teda podle mě nepoměr v kvalitě dějových linek, kde linka Trantoru a celkově místa kde je emperor mi přišla dost zajímavější a celkově nabušená, než cokoli s Gale. Efekty a vizál jsou top level a táhnou celý seriál nahoru. Vesmírná plavidla a interiéry i exteriéry jsou nádherné. Vizuální pošušňání a skvělě zahraný DAY dávám 5, jinak příběhově to je 3,8. ()

OBU4JDLB odpad!

Miesto chladnokrvných, inteligentných a vypočítavých mužských hrdinov z Asimových kníh tu máme čierne, adolescentné, hormónmi zmietané pipiny, ktorých príbehy na obrazovkách nemajú s knihami nič spoločné. Skoro tak zlé ako Mandalorian alebo Prstene moci, avšak stále odpad. ()

Berserkr1111

Naprostý znásilnění Asimovova díla. Taky to ponižuje bílého muže. Silný woke. Se zákony robotiky udělali to samé, co Zeman s ústavou. Popírají psychohistoryii, ústřední myšlenku celé ságy... Dvě hvězdičky za císaře Theony, kteří to jediní táhnou a díky nimž jsem dokoukal první sérii. Na druhou sérii se určitě nepodívám. ()

Puff

9/10 Na IMDB má seriál výrazně vyšší hodnocení, pořád ale docela málo. Docela málo na to, jak dobrý je. Pokud jste nečetli předlohu, rozhodně mu dejte šanci. Nejdříve je potřeba přijmout, že stejně jako Hvězdné války je Foundation vesmírné fantasy, nikoliv sci-fi, nicméně se o to ani nesnaží. Ano, asi první tři díly se nohou zdát trochu zdlouhavé, a ano, většina postav je extrémně nesympatických. Jenomže seriál je každým dílem lepší a zajímavější a postavy nejsou nesympatické, jsou jen naprosto nejisté až bezradné tváří v tvář situacím a rozhodnutím, do jakých se, dovolím si tvrdit, většina z nás nikdy v životě nedostane a nebude jim muset čelit. A dělají špatná rozhodnutí, což je ale za takových podmínek naprosto pochopitelné a uvěřitelné. Takhle se vžít do hrdinů i antihrdinů, chápat jejich pohnutky a bez výjimky jim i fandit, se mi u seriálu už zatraceně dlouho nestalo. Všemu navíc pomáhá opravdu povedená výprava a efekty, vesmírné lodě, včetně těch, co jsou ukradené z Mass Effectu, vypadají skvěle, interiéry i exteriéry jsou parádní (kudos Kanárským ostrovům a velká část je natáčená i u nás), hudební doprovod odpovídající. Často zmiňovaných nelogičností jsem si nějak nevšiml, vadilo mi snad jen, že technologie Prime Radiant a hlavně Vaultu je tu jak pěst na oko, ale je to fantasy, takže co už. Hlavní dějová linka je možná místy předvídatelná, ale ta "vedlejší", která má pro sebe stejně skoro polovinu stopáže, je bezmála geniální. ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)