Levša

Animovaný / Rozprávka
Sovietsky zväz, 1964, 42 min

Réžia:

Ivan Ivanov-Vano

V roce 1812, když skončila válka, rozhodl se car Alexandr Petrovič podívat po světě a spatřit všechna mimořádná díla lidských rukou a rozumu, která doma neviděl. V Anglii se velmi snažili cara ohromit, ale ať mu ukazovali cokoliv, car stále s úsměvem odpovídal, že to není nic, co by v jeho Rusi nebylo. Až nakonec přinesli v malé skříňce malý otvírací diamant a v něm mechanickou blechu. Tehdy teprve byl car ohromen a to natolik, že po vzácné hračce zatoužil. Car se vrátil do rodné země a krátce na to zemřel. Na trůn nastoupil jeho mladší bratr a mezi jinými věcmi našel i skříňku s blechou. Nikdo nevěděl, o co se jedná, až starý kozák Platov carovi celou historii vypověděl. Car zatoužil dokázat, že ruští mistři jsou lepší než angličtí a chtěl, aby mu byl předveden důkaz ruské dovednosti. Nikomu se nedařilo příkaz splnit, až kovář Levša dokázal blechu okovat. Za to byl vyslán do Anglie, kde byl pro své umění obdivován. Jeho cesta mu však nic dobrého nepřinesla.
Autorem předlohy je Nikolaj Leskov (Jezinka.Jezinka)

Jezinka.Jezinka

Není nad to, když se děcka v pohádce i poučí, třeba o konci napoleonských válek nebo o jménech a nástupnictví carů. Jen si nejsem jistá, jestli pak nezačnou věřit i na okovanou blechu. Čtenáři Pratchettovek vědí, že myšlenka na okuktí nepodkovatelného zvířete není mrtvá. V kovárně kováře Jasoně v Lancre tak po nocích duní kroky okovaného mravence. ()

majo25

Sovietska rozprávka historicky zasadená do cárskej ríše, ktorá ukazuje, či sa skôr vystatuje, akí sú ruskí remeselníci šikovní a páni z (buržoázneho) Anglicka závistliví a pikle kujúci. Škoda tejto komunistickej propagandy, aj jednoduchšej ploškovej animácie, ale samotný príbeh je fajn, občas dokonca vtipný. ()