V loňském roce oslavila Velká Británie šedesáté výročí korunovace své panovnice Alžběty II. Britská královská rodina se těší oblibě po celém světě, i když v poslední době zaměstnává pozornost médií zejména její nejmladší generace. O Alžbětě se toho ví hodně, ale teprve film Královna z roku 2006 s vynikající Helen Mirrenovou v hlavní roli odhalil komplikovaný vztah panovnice impéria a britského premiéra (tehdy Tonyho Blaira). Každý ministerský předseda má totiž v „popisu práce" týden co týden navštěvovat Její Veličenstvo a diskutovat veškeré důležité záležitosti domácí i zahraniční politiky. Premiérů – až na jedinou výjimku, jíž byla Margaret Thatcherová, šlo výhradně o muže – se za její vlády vystřídalo celkem dvanáct. Nejblíže měla Alžběta bezesporu k tomu prvnímu. Winston Churchill jí totiž poskytl neocenitelnou podporu v době, kdy se po smrti svého otce Jiřího VI. musela jako mladičká ujmout trůnu. A ke komu měla největší výhrady? Podívejte se na dnešní dokument. (oficiálny text distribútora)

Peddro

Velmi zajímavé a poutavé, jediné co mi vadilo je, že někteří premiéři byli pouze zmíněni a nebylo uvedeno nic z jejich funkčního období. ()

otík

Průměrný dokument o premiérech Anglie a vztahu královny Alžběty k nim. Velký důraz se klade na prvního "Alžbětina" premiéra Winstona Churchila, pak až Margaret Thatcherovou a další novodobé premiéry. Dokument se pozastavuje na královninou reakcí nereakcí na úmrtí princezny Diany a nad tehdejším premiérem Tony Blairem. Místy spíše nudnější dokument, ve kterém uvidíme spoustu archivních autentických záběrů (skvělé), ale taky hrané vsuvky (příšerné). Hudba: Wolfram Burgtorf ()

borsalino

Dobře zpracovaný dokument, který mapoval vztah královny Alžběty II. ke svým premiérům. Beze sporu šlo o zajímavý, byť velmi stručný dokument, protože toto téma by jistě vydalo na plnotučný dokument na pokračování. ()

Gromit

Bál jsem se, že půjde o nějaký druhořadý dokument, který bude nekriticky oslavovat Alžbětu II. a britskou monarchii jako takovou (ta podle mě ztratila smysl po smrti Jiřího VI., byť většina Britů nedá na svou královnu dopustit). A jsem moc rád, že jsem se zmýlil, protože tento dokument je nesmírně zajímavý a poučný. Alžběta II. teď sice zažívá už "svého" dvanáctého premiéra, ale tvůrci se zaměřují na její vztah pouze ke čtyřem, a to asi těm nejvýznamnějším či alespoň nejvýraznějším - Winstonu Churchillovi, Haroldu Wilsonovi, Margaret Thatcherové a Tonymu Blairovi. Zachycuje éru, kdy se Alžběta II. stala všemi milovanou panovnicí, i éru, kdy u mnoha Britů upadla v nemilost (po smrti princezny Diany). Možná existuje celá řada lepších dokumentů na dané téma, ale já nenašel jedinou věc, kterou bych měl na tomto kritizovat. ()