Pohled zevnitř: záchrana na bitevním poli

• USA Inside Combat Rescue

Členové elitní bojové záchranné služby amerického letectva Pararrescuemen, známí také jako Pararescue Jumpers nebo PJs, mají jediný úkol: zachránit americké nebo spojenecké jednotky, které se dostaly do extrémního nebezpečí. Ať už jsou jejich cíle sestřeleny nebo izolovány za nepřátelskými liniemi, obklíčeny, pod útokem, zraněné během akce nebo uvězněny v zajetí, PJs udělají všechno, co je nutné, aby je přivedli zpátky domů. (TV Prima)

Marze

Shlédl jsem epizody první Ať to stojí cokoli , druhou Obrazy války, čtvrtou a pátou Válečná mlha. Škoda že v Afghánistánu je demokracie nemožná a americká armáda zemi opustrila. Taliban si vypěstovali sami Američané v náboženských školách Madrasách. ()

FR4NK

Perfektní dokument bez cenzury (utržené nohy, ruce apod.), nic překřikrášluje, je to realita. Pokud se do toho trochu ponoříte, tak záchranu lidí hodně prožíváte a doufáte, aby přežili. Silný zážitek, uchvatný záběry. 100% ()

petikacka

U čtvrtého dílu a do hlavy střeleného 12 letého afghánského chlapce a jejich pokus o zavedení infúze do žíly, která se nedaří načež zkouška zabodnutí jehly do kosti, kdy chlapec řve bolestí, posléze se PJs podaří jehla do žíly zavést , ale neví jak to vlastně nakonec dopadne...Tak mě opravdu bolelo břicho z toho jejich stresu a chtělo se mi brečet a nakonec jsem byla šťastná, že kluk přežil. Na rovinu říkám, že já bych to absolutně nezvládla a obdivuju ty kluky i když i na nich je jasně vidět, že s tím mají hodně velké psychické problémy a nedokážu domyslet co to s nima udělá až se vrátí domů. To je jedna PTSP za druhou. Za mě brutálních 100% ()

• V minisérii je možné hojně vídat hlavní nástroj rychlé a efektivní práce záchranářů, vrtulník HH-60G Pavehawk. Jedná se o upravenou a modernizovanou verzi typu Blackhawk, který je přizpůsoben právě pro akce pátrací a záchranné. Stroj je vybaven například zařízením pro tankování za letu, kamerami FLIR (Forward looking infrared) nebo navijákem s 61 metrů dlouhým lanem, které unese zátěž až do 3 600 Kg. Ke své obraně stroj využívá množství bezpečnostních systémů pasivní ochrany, která je v minisérii také k vidění. K aktivní obraně může být stroj vybaven vícero druhy kulometů. Palubní střelci strojů z minisérie jsou vybavení kulomety GAU-17/A a GAU-21/A. (Cocacolix)
  • „PJ“ (pararescue jumper) je voják amerického letectva, který je vycvičený pro nasazení v jakýchkoliv geografických podmínkách na světě. Kromě vojenského výcviku a znalostí pak musí ovládat i zdravotnické dovednosti, které jsou mnohdy na úrovni chirurga. Motto těchto jednotek zní "That others may live", v překladu "Aby ostatní mohli žít". (Cocacolix)