Písmo má tvoju tvár

Hudobný
Československo, 1981, 25 min

Účinkujú:

Jana Kocianová

Recitál Jany Kocianovej. (oficiálny text distribútora)

Radko

Dežo Ursíny bol všestranný hudobný talent. V úvode recitálu odznie úryvok žartovného rozhovoru prichádzajúcej kapely Burčiak, že dychovka je lepšia hudba ako Beatles. Na čo zaznie odpoveď: "Aj my sme lepší ako Beatles. A veru. Ak sa započúvate do tónov sprievodnej skupiny speváčky Janky Kocianky, tak počuť skvostný hudobný sprievod, vyšperkovaný tu saxíkovým sólom, priliehavým klavírom Jara Filipa, no najmä gitarovými variáciami Dezidera Ursínyho, dotvárajúcimi náladu piesní. Zaoberajú sa v najmä spomienkami na minulé lásky. V hre je i mužská márnomyseľnosť, krátke obdobia šťastnej obojstrannej lásky, ktoré pominuli, zväčša mužovým zľahostajnením a sebaláskou. Skvelé texty sú z pera básnika, umeleckého prekladateľa a literáta Jána Štrassera. Na záberoch hrajúcich muzikantov k jednotlivým, rôzne výtvarne komponovaným pesničkám vidieť, ako si to hranie užívajú. Hoci nejde o typický art jazzrockový zvuk Ursínyho skupiny, tento muzikant vedel skladateľsky elegantne zabrúsiť aj do populárnejších vôd. Dokázal to nielen týmto polozabudnutým recitálom Jany Kocianovej, vytvoreným k jej novej platni, ale aj nezabudnuteľnými piesňami k muzikálu Neberte nám princeznú. ()