Pachuť pomsty

• USA Cold in July (viac)

Podivné zvuky, které se jedné vlahé texaské noci v roce 1989 rozléhaly domem, způsobily, že Richard Dane (Michael C. Hall – TV seriál Dexter) vypálil do hlavy bezohledného zloděje Freddyho několik nábojů. Přestože ho za jeho čin místní oslavují, Richard se brzy musí bát o bezpečí vlastní rodiny, protože se ve městě objevuje Freddyho otec, bývalý trestanec, Ben (Sam Shepard – Zabít tiše), který touží po pomstě. Všechno v poklidném městečku najednou není, jak se na první pohled zdá. Richard se nedobrovolně ocitá v temném světě plném korupce a násilí, ve kterém se bude muset postavit těm nejnepravděpodobnějším protivníkům. Ve fi lmu, který podle románu Joea R. Lansdalea natočil režisér Jim Mickle (Takoví jsme), se dále představuje Don Johnson (Nespoutaný Django). (Bontonfilm)

Zeck

S nadsázkou se dá napsat, že je to Drive ze zapadákova bez okázalých póz, ale s o to drsnějšími činy stručných novodobých kovbojů. Z tohoto filmu se ovšem celosvětový hype nestane, protože v něm nehraje odbarvený playboy Gosling, ale nesmělý podpantoflák Dexter s mizerným sestřihem a knírem. Mickle po zprznění Stake Landu a WAWWA konečně napsal scénář, na který jeho pomalý styl vyprávění sedl jak prdel na hrnec. Atmosféru doprovázenou skvělou hudbou pozvolně vybudoval až ke gradující finálové dvacetiminutovce, která definitivně rozhodla o tom, že si mě tento film získal a zároveň hezky uzavřela kruh prostého ale kvalitního scénáře. Nemá smysl o tom víc žvatlat, čím méně toho předem o filmu budete vědět, tím větší je pravděpodobnost, že se vám bude líbit. 80% ()

Sarkastic

A jak byste se u kolejí rozhodli vy? Hlavní postava svým způsobem. Jako několikrát během filmu, přičemž s pokročilou stopáží se její motivace stává čím dál víc hůře pochopitelnou a samozřejmě hlavně samoúčelnou. Směrem ke konci to také začíná být až příliš okatě „cool“ (a není nad estetiku rozmáznutého mozku, že), od „proměny“ (cca 10 minut před závěrem) to už bohužel chytne dokonce úsměvný nádech (především vyloženě směšný part otce a syna ve chvíli, kdy by to měl divák správně procítit ve vší vážnosti). Ale i když můj komentář nevyznívá příliš kladně, nezmínil jsem se ještě ještě o skvěle pasující hudbě a především o největším kladu filmu, totiž velké civilnosti. Hlavní hrdina se sice místy rozhoduje zvláštně (či zkratovitě), ale až do výše zmiňované chvíle to rozhodně není žádný akční hrdina, ba naopak, chová se jako docela obyčejný chlap, místy skoro nemehlo a srab, který by bez pomoci zařval už na začátku „akce“, a to mi bylo sympatické. Celkově to vidím na lepší 3*, k vyššímu hodnocení ovšem opravdu moc nechybělo. ()

Adrian

Mam rad ako Mickle dokaze pomaly, ale o to presvedcivejsie butovat atmosferu v svojich filmoch, pricom jeho postupy rozhodne kazdemu nesadnu. Paci sa mi, ako sa na prvy pohlad jasny revenge pribeh o pomste otca za smrt svojho syna (hoc bol zabity v sebeobrane ked prepadaval dom) postupne rozvinie a uberie inym smerom. Ovsem prvykrat som sa pri Mickleho filme pristihol, ze uz to miestami vdaka tej "pomalosti" straca tempo. Navyse, to kam sa pribeh nakoniec dostane mi pripomenulo jeden neslavne-znamy, "prvy, akcny, post socialisticky film", co samozrejme nie je minus pre rezisera. A samozrejme - tradicne stale vyborne atmosfericky OST. Stale ostava u mna na tope Stakeland. (videne na EFM) 7/10. ()

Spiker01

Skutečně jsem nečekal moc, ale z nenápadného a polozapomenutého thrilleru s jedinou berličkou pro mě (skvostný a úplně jiný než ho známe, Michael C. Hall) se vyklubala velice syrová podívaná s nepředvídatelnou zápletkou a přitom jde o tak komorní, ovšem funkční premisu. Nejlepší je si před filmem nezjišťovat vůbec nic, vplynout do příběhu a unést se velice pomalým tempem vyprávění, které se posléze transformuje v něco mnohem lákavějšího a s navíc výborným soundtrackem. Jim Mickle umí a budu jej do budoucna sledovat...8/10 ()

Aljak

Spočiatku skvelé, no potom to akosi skĺzlo do priemernosti. Prvá polovica bola naozaj veľmi slušná, najmä tým svojim mierne mysterióznym charakterom. No ako náhle trojica mužov vzala spravodlivosť do vlastných rúk, tak už to stratilo to svoje čaro. Najväčšou záhadou však pre mňa zostáva, kde sa v druhej polke filmu stratili všetci policajti? Zatiaľ čo v prvej polke sa zjavili pri každej príležitosti (dokonca aj keď ich tam nebolo treba), potom už zrazu nikde nič. Naozaj divné, nie? Teda aspoň mne sa to tak zdalo. Potom sa nečudujme, že kriminálnici mali raj... A ešte jedno nechápem. Prečo sa Richard po tej prvej traume z toho, že niekoho zabil, vlastne púšťal do takejto nebezpečnej "misie", kde mu vlastne išlo o život a pritom sa ho to vôbec netýkalo? Film ako celok, akurát tak na 3*. ()

• Celý projekt vznikal sedem rokov, samotné natáčanie filmu trvalo päť týždňov. (ambron)
  • Film se natáčel v Texasu a Kingstonu v New Yorku. (rafix)

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

25.01.2015

Jim Mickle si dlouhodobě buduje pověst kvalitního žánrového režiséra atmosférických nízkorozpočtových filmů. Země kůlů, We Are What We Are a naposledy jižanská noirová kriminálka Cold In July ho… (viac)