Silně vlastenecký film s rysy protisovětské propagandy, který byl natočen v roce 1943, se kvůli tzv. finlandizaci, tedy politice smířlivých vztahů se Sovětským svazem po druhé světové válce, ve Finsku nesměl promítat. Snímek velebí obětování se pro vlast a je věnován finským matkám-válečným vdovám. (Letní filmová škola)

Borrtex odpad!

To byla ale sračka. Kromě jednoduchého dějového rozpoložení se nám nenabídla ani smysluplná režie či jakýkoliv, alespoň lehonce smysl dávající akt herce na scéně. Poslední třetina filmu byla vyloženě učebnicová ukázka psychoanalytické knihy depresivních obličejů a mentálně zaostalých paranoidních činů hlavní postavy, která se v jedné ze scén pravděpodobně zbláznila a my si měli možnost náramně vychutnat desetiminutový záběr na její tmu v dokořán otevřených ústech. No a ten zbytek? Běžte ven a nahrajte si na video, jak jdete ven a dostanete stejný výsledek jako ve filmu. No paráda! :-) Všem, kteří se chystají do lože velmi doporučuji jako audiovizuální podklad pro spánek. ()