Raport o Velké válce

• angličtina Report on the Great War (festivalový názov)

Cyklus Raport o Velké válce je jedinečnou dokumentární kronikou. Je mozaikou ze zážitků českých vojáků, které spojuje účast v ničivém celosvětovém válečném konfliktu (1914–1918), jehož dozvuky ovlivnily chod celého 20. století. Českého odvedence sledujeme od prvních vražedných výstřelů v Sarajevu, při postupu v srbských horách, v pekle Haliče, za vysilujících italských ofenzív, nebo během strhující legionářské anabáze ruskou Sibiří. Hrdiny projektu budou naši pradědečkové, kteří tehdy na vlastní kůži zakoušeli nejrůznější vojnové hrůzy i drobné radosti na zemi, ve vzduchu, na moři i pod hladinou.
Každý díl by měl na příběhu jedné rodiny prokázat – někdy až detektivním způsobem, jak pozoruhodné a státotvorné byly obyčejné osudy vojáků. Jejich uchopení logicky povede ke zjištění, že vlastně nebylo malých příběhů.
V pořadu budou využity dosud nezveřejněné fotografie ze soukromých archivů a unikátní filmové záběry. Využity budou dobové frontové písně, styl pořadu doprovodí originální grafika.
Televizní projekt Raport o Velké válce vzniká u příležitosti 100. výročí vypuknutí první světové války. Je dluhem české dokumentaristiky lidem a událostem, na které se pozapomnělo. (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

Velká válka očima čechoslováků bojujících na všech frontách (už tady vidím plus, protože čím víc bude dokumentů zdůrazňujících účast čechoslováků v C.K. armádě, tím lépe). A fakt, že by se dalo docela dost věcí zlepšit (toho balastu a vaty je místy trochu moc) zas tak moc nebolí. ()

borsalino

Hodnocení po prvním dílu: 1 hvězdička Sleduji dokument o s malým zpožděním, takže budu hodnotit po dílech. První díl obsahuje 40 minut téměř úplně ničeho, jediné co stojí zazmínku, jsou deníky vojáků. Ostatní je balast. Uvidíme, co přinesou další díly. ()

klúčik

Výborný dokument o živote našich starých rodičoch. Môj dedko z otcovej strany bojoval počas 1 sv. vojny v Taliansku. Pamätám sa , ako o tom rozprával, nie často , ale pre mňa to bol vždy zážitok, ako to prežíval. Vtedy som to nechápal, ale dnes viem o čom hovoril. Tento seriál nám to približuje. Hodnotím 80%. ()

Neklan006

/1. díl/: Nový cyklus ČT začal dost nešťastně. Velmi zajímavé deníky českých vojáků v R-U armádě zničilo naivní filmové provedení. A toho legračního zpívajícího pianistu napříště určitě vynechat. jedna hvězda * /3. díl/: no vida, a jde to i bez rádoby humorného klavíristy. a vůbec už to bylo nesrovnatelně lepší. zdá se, že vyměnili i režiséra, zde uveden Petr Kotek. pět hvězd ***** Škoda že nejdou z webu spustit starší díly, vysvětlení na stránkách ČT "Licence pro internetové vysílání již skončila" moc nechápu, když to produkuje sama Česká televize. To si sami sobě dávají tak krátkou licenci? /další díly/: JEŽKOVY VOČI, UŽ JE TAM ZAS TEN TRAPNEJ PIANISTA ()

JerryPilsen

Hodně netradičně pojatý cyklus dokumentů.Vše sledováno očima českých vojáků,jejichž deníky čtou potomci a příbuzní.Lidský pohled na všechno běsnění,zaplňující mezeru v povědomí o první světové válce- ()