Endeavour - Série 9 (2023) (séria)

Odchod ze scény (S09E03)

(epizóda)

Série úmrtních oznámení v oxfordské poště, každé se záhadným vzkazem, poskytuje vodítka pro Endeavourovo závěrečné vyšetřování. Thursday je mezitím pod tlakem známé osoby. (Viasat)

filmmovier

Za tu závěrečnou půlhodinu která se jednak krásně ohlédla do minulosti a zároveň moc hezky pohlédla do minulosti, bych ani jiné hodnocení dát nemohl. Jenomže ona navíc přinesla i jeden z nejkrutějších emocionálních zásahů, na který opravdu nelze zapomenout. V podobném duchu se navíc nese i zbytek epizody a i když seriál už možná lehce přesluhoval, stejně mi bude chybět. Tohle je opravdu finále jak má být, závěrečný díl se vším všudy. Velké dík tvůrcům a taky Shaunu Evansovi, jenž byl v titulní roli jednoduše skvostný. 95 %. Teď už mi z oxfordské ságy paradoxně chybí jen původní seriál, tak se na další Morsovy případy snad vrhnu co nejdříve. A nebo dám rewatch Endeavoura. Pořád jde asi o nejlepší detektivní seriál desetiletí. ()

Crocuta

Důstojné rozloučení s jedním z vrcholů tvorby TV kriminálních sérií a to i v rámci tradičně vysoké úrovně britské produkce v tomto žánru. 5* svému oblíbenému seriálu udílím i přes onu masivní progresivistickou propagandistickou masáž, kterou tvůrci vpašovali do poslední epizody. Hlavní postavy celé série jsem si za ta léta zamiloval a jejich odchod ze scény proběhl způsobem, který jejich fanoušky určitě nezklamal. A teď - jak už tu zaznělo v jiném komentáři - by to chtělo opět zhlédnout neméně kvalitní původní seriál, který, pokud se nemýlím u nás běžel naposledy někdy v 90. letech na TV Nova. ()

Chudobka

Nerada se loučím s mým oblíbeným seriálem. Shaun Evans v hlavní roli mě prostě okouzlil. Konečně jsem se dostala k tomu, že jsem si sehnala knižní předlohy Colina Dextera. I když jsem si je seřadila chronologicky, v první detektivce je Morsovi už něco mezi čtyřiceti a padesáti lety, má nadváhu a řídnou mu vlasy. Nejdřív jsem musela strávit představu charismatického Evanse s pleší a pak jsem se teprve začetla do první detektivky. Momentálně čtu osmou, Dexter jich napsal dvanáct. Každá kapitola je uvozena zajímavým citátem, autorova slovní zásoba svědčí o tom, že to byl vzdělaný a sečtělý člověk. Morse je inteligentní, nesmírně pracovitý, každý svěřený případ dotáhne do konce. Ničí si zdraví alkoholem, stále luští křížovky a poslouchá vážnou hudbu. Je osamělý, jediným přítelem a pomocníkem je mu seržant Lewis ( hlavní hrdina seriálu Vraždy v Oxfordu). Detektivky Colina Dextera se čtou velmi dobře, takže doufám, že zbývající čtyři ještě seženu. (Ještě bych chtěla pochválit dabing Marka Holého.) ()