Wentworth

• Veľká Británia Wentworth Prison
Austrália, (2013–2021), 79 h 18 min (Minutáž: 44–60 min)

Tvorcovia:

Lara Radulovich

Danielle Cormack, Kate Atkinson, Celia Ireland, Shareena Clanton, Robbie Magasiva, Katrina Milosevic, Jacqueline Brennan, Nicole da Silva, Pamela Rabe (viac)

Strhující drama, jedna z nejlepších ukázek australské dramatické tvorby. Neobyčejně silný a konfrontační Wentworth je moderní adaptací kultovního seriálu Prisoner, který znamenal průlom již před více než třiceti lety.Dějištěm tohoto seriálu je nápravné zařízení Wentworth. Každá epizoda se zaměřuje na jinou postavu a sleduje, jak si vede v ženské věznici, v prostředí, kde delikventky bojují o nadvládu nad spoluvězeňkyněmi. Hlavní role hrají Danielle Cormack jako Bea, Catherine McClements jako ředitelka Jacksonová, Nicole Da Silva jako Franky a Kris McQuade jako Jacs. A v centru toho všeho je Bea Smithová - matka od rodiny z předměstí, která se stala šéfkou obyvatelek věznice Wentworth. (Filmbox)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (14)

Wentworth (2013)

Velice podobné seriálu Orange Is the New Black, jediný podstatný rozdíl vidím v tom, že Wentworth je čisté drama a humor má vstup zakázán. Jinak se oba seriály příliš neliší, oba obsahují i retrospektivní scény, které přibližují jednotlivé postavy, ale Wentworth přibližuje i postavy dozorců a není zaměřen pouze na hlavní hrdinku, ta se v některých dílech dostává úplně do pozadí. Komentář píšu po shlédnutí první řady, seriál mě okamžitě bavil a těším se na další série.// Druhá řada přišla s klíčovou změnou ve vedení věznice, přichází Joan Ferguson- zajímavý kříženec sestry Ratchedové a Reinharda Heydricha, která přináší do seriálu paranoidně sadistickou atmosféru plnou intrik a záludností. Celý seriál se stává mnohem dramatičtějším, surovějším a návykovějším, alespoň mně se od něj odchází velmi těžko, těším se na každý další díl.// Třetí řada byla zatím tou nejdepresivnější, atmosféra opět houstne, ředitelka Joan Ferguson zesiluje svůj psychoteror a pro mýdlo by se za této situace ve sprše sehnula jen ta největší optimistka. Intrikuje se naplno na obou stranách mříží a nejlepší je to, že je scénář napsaný tak dobře, že mi děj nepřišel ani na chvíli "mimo mísu", všechno na mě působí krajně uvěřitelně a chtěl jsem napsat i civilně, ale v případě seriálu z vězeňského prostředí by to asi nebylo na místě. Každopádně jsem i po třetí sérii naprosto spokojený a těším se na čtvrtou.// Čtvrtá série se mi těžko hodnotí, protože byla brutálně skvělá, nemám vůbec nic, co bych mohl vytknout, můžu jedině chválit. Bylo v ní všechno, hutná atmosféra, napětí, dějové zvraty a to všechno namíchané v tak fantastickém poměru, že jsem se od seriálu nedokázal odtrhnout. Někomu by se mohlo zdát, že už jsou některé zápletky za hranicí reality, ale vzpomeňte si na Krejčíře, proti jeho příběhu je Wentworth pořád pouze běžná a nezajímavá záležitost. Mně se právě líbí to, že i když seriál graduje, stále se mi jeví jako krajně reálný a obávám se toho, že v mých případných nočních můrách se může vedle Annie Wilkes objevovat i Joan Ferguson. Fuj, už teď mám husí kůži. ()

Season 5 (2017) (S05)

Pátou sérii vnímám jako zatím nejslabší, ale to neznamená, že by byla špatná. Vůbec ne, jen mě tvůrci seriálu předchozími řadami příliš namlsali, takže jsem od nich očekával ještě lepší výsledek. Co by autoři některých jiných seriálů dali za to, kdyby se jim takhle kvalitně povedla alespoň jedna sezóna, u Wentworthu jsem už pět sérií velice spokojený a nezbývá mi, než doufat, že to takhle bude ještě pokračovat. ()

Scars (2017) (S05E01)

První epizoda páté série ve mně vyvolala protichůdné pocity. K těm negativním patří silný dojem, že bez Danielle Cormack už to není to pravé ořechové, nenadchla mě ani úvodní hra na city (přestože byla vcelku pochopitelná), ani očekávaný přesun Franky zpět do věznice (ten se opravdu až příliš nabízel). Na druhou stranu mě potěšila stará dobrá atmosféra, kvalitní herecké výkony a naprosto zběsilé intrikaření ve věznici i mimo ni, takže z toho nakonec bylo solidní hodnocení. ()

The Bitch Is Back (2017) (S05E02)

Ani druhá epizoda mě nenaplnila neskonalým štěstím, ale nezažil jsem ani žádné zklamání, jen mám pocit, že bez postavy Danielle Cormack mají scénáristé těžší podmínky pro svou práci, Franky zatím na zaplnění prázdného prostoru nestačí. Doufám, že se to do budoucna zlepší. ()

Nothing But the Truth (2017) (S05E03)

I když považuji třetí díl stále za nadprůměrný, od tvůrců Wentworthu jsem přece jen zvyklý na lepší zážitky. Epizoda se na můj vkus točila až příliš kolem Lizina svědectví, navíc na mě působí postava Kaz Proctor poněkud jalově, chtělo by to nějaký nový impuls. 3*+ ()

Loose Ends (2017) (S05E04)

Děj se i tentokrát věnoval hlavně dějové linii se Soniou, ale v tomto případě jsem byl vcelku spokojen. Její příběh přinesl pár povedených zvratů, jen je škoda, že byl výsledek opět velmi předvídatelný. Joan Ferguson opět předvedla v praxi své manipulativní já a stálo to za to. ()

Belly of the Beast (2017) (S05E05)

Děj páté epizody mě vcelku potěšil, intriky ve věznici zvesela pokračovaly, a to já můžu, bavilo mě sledovat i neutuchající snahy Franky o útěk a závěr dílu mi dal naději na to, že postava Kaz Proctor přestane být stereotypně nudná a snad se konečně někam posune. ()

Happy Birthday, Vera (2017) (S05E06)

Šestý díl se mi zdál být lehce nevýrazný a původně jsem ho chtěl ohodnotit třemi hvězdičkami, ale chladné intriky Joan Ferguson mě donutily, abych jeden kousek přidal. I tak si ale myslím, že kvalita páté řady zatím na předchozí série poněkud ztrácí. ()

The Pact (2017) (S05E07)

Až na drobné detaily šlo o vydařenou epizodu, která měla tentokrát o něco lepší atmosféru než předchozí díly. Ani na chvíli jsem se nenudil, tvůrcům se podařilo vybudovat slušné napětí, došlo i na nějakou tu akci a bavily mě i intriky dvojice Ferguson/ Stewart. ()

Think Inside The Box (2017) (S05E08)

Přestože se tvůrci snažili o to, aby byla epizoda v každém směru zajímavá, nepůsobila na mě úplně nejlépe, hlavně scény s Bridget Westfall mě tentokrát příliš nenadchly. Myslím, že těch romantických rozchodů a smíření by nemuselo být až tolik, kazí to atmosféru a po čase to začíná být trochu nuda. ()

Snakehead (2017) (S05E09)

Rozhodl jsem se být velkorysý a napálil jsem to epizodě za plný počet, protože měla opět tu starou výživnou atmosféru, naplno se intrikovalo na obou stranách mříží a příběh se podstatným způsobem pohnul kupředu. Takové díly mám rád, nezklamou, pobaví a naladí člověka na další pokračování. ()

Mere Anarchy (2017) (S05E10)

No vida, hned další pětka, zatím to vypadá, že mají tvůrci do poslední třetiny pěkně našlápnuto. Vždycky mě pobaví, když se ukáže, že se mají vězeňkyně ještě hodně, co učit, aby se mohly aspoň snažit držet krok s některými jedinci na druhé straně mříží. Závěr epizody ještě vylepšil už tak kvalitní atmosféru. ()

Coup De Grace (2017) (S05E11)

Tak to už nebude náhoda, začíná mi být jasné, že tvůrci v průběhu osmi epizod sbírali síly, aby mohli pořádně vyšperkovat čtyři poslední díly ( alespoň doufám, že budou čtyři, tři se už rozhodně povedly). I když je Joan Ferguson sympatická asi jako gilotina, bez ní by to asi byla nuda. Pěkný lynč, mimochodem. ()

Hell Bent (2017) (S05E12)

Ale jo, povedlo se, závěrečná epizoda páté série stála rozhodně za to. Atmosféra byla skvělá, přesto se ji tvůrcům podařilo v závěru ještě více zahustit, a i když jsem měl v jednu chvíli pocit, že už příběh trochu překombinovali, takže jsem si myslel, že přesně vím, jak jejich tah dopadne, dokázali mě znovu překvapit, proto plná palba. ()