Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (viac)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

Garch

Snaha o temnou atmosféru a chandlerovskou hlavní postavu. Bohužel, jeho vnitřní monology nejsou žádná hitparáda. Nejvíc je pro mě kriminalista Kuneš. ()

ArthasKarfa

Tak tohle mě bavilo, opravdu, podobné snad jen s pozdějším seriálem Rapl, díl, na který se celý den těšíte, spojíte svoje myšlení s postavami příběhu a prostě vás to baví. Dvojice Řezníček a Čermák byla opravdu povedená, prostředí zvoleno skvěle, tempo dílů a pomalé odkrývání zápletky dodávalo skvělou atmosféru. Střídání měst dostatečnou rozlišnost a postavy měly své duše, které se pomalu zobrazovali. Jeden z nejlepších seriálů co jsem viděl. ()

muoaner

Po prvním dílu ještě nemá cenu hodnotit celý seriál, ale nějaké to lákadlo pro sledování dalších dílů bylo, takže, za mě start 3*. Jinak, celkový look a hlavně úvodní znělka dost okopírovaná od seriálu Luther (náhoda nebo ne, ale úvodní písničkou je Paradise Circus). ()

Bivoy

Mohl by snad být Bukowsky ještě větší sympaťák? Bylo by vůbec možné mu fandit víc, když se tak chudák protlouká všemi těmi trabli? Začátek rozhodně vypadá velice nadějně, tak uvidíme, jak se to rozvine dál. ()

Perfo

Český seriál, který nevypadá vůbec česky a nejenom že se na nej dá koukat, ale dokonce vás do sebe vcucne a vy se nemůžete dočkat dalšího dílu ... ()

Illy

Což o to, na naše poměry je to vskutku solidní práce, ale....... scénář mě prostě nepřesvědčil o nadprůměrném hodnocení. V tomhle daném žánru prostě nesnáším když dopředu vím o co jde a jen tupě sleduju jak všechno spěje do předurčeného konce. Třeba pokračování překvapí a já budu napjatý jak situace na Ukrajině. Pa. ()

IvcaSammet

Jeden z nejlepších českých seriálů! Už první díl mě nadchl a s každým dalším mé nadšení stoupalo a stoupalo. Konec byl přesně takový, jaký jsem očekávala. Seriál samozřejmě musím brát trošku s nadhledem a občas zamhouřit oko na některými scénami, ale celkově se mi Cirkus Bukowsky opravdu hodně líbil. Žádné zbytečné nebo nudné scény, očekávaný spád a - sice předvídatelné, ale nicméně dost dobré - rozuzlení. Samozřejmě na skvělosti přidává i skvělé herecké obsazení. Dvojice Řezníček - Čermák na obrazovce lahodila oku. Nesmím ale zapomenou pochválit úžasný výkon Štěpána Benoniho, který mě opravdu učaroval. No a samozřejmě vtipálek Matěj Hádek dodává seriálu tu pravou atmosféru. Opravdu výborný seriál! ~~~~ EDIT 31.1.: Druhá řada byla sice příběhově o hodně lepší než první, ale ve finále mě trošku zklamala ... Po nádherném a napínavém rozjezdu se sice příběh druhé řady krásně rozvíjel a napětí se s každým novým dílem stupňovalo. Člověk se ani neobtěžoval velmi nereálnými částmi, jako byly například sledovačky v autě, které by profesionálním vrahům určitě unikly ... Bohužel ale, když se tyto části začaly rozvíjet víc, než samotný příběh, člověk už nebyl tak tolerantní jako ze začátku. Poslední dva díly už byly jen natahováním seriálu do své původní délky šesti dílů. Ono se sice říká, že policie není zrovna nejchytřejší, ale zas až tak z policie debily opravdu dělat nemuseli. V reálném životě by totiž už ve scéně na hlavním nádraží nebylo řešit a Šváb by pěkně putoval do vězení ... Tyto všechny "náhody" a natahování děje mě nakonec opravdu zklamaly. Největším hřebíkem do hrobu bylo ale ono pachatelovo přiznání v poslední minutce ... Seriál se asi vydal po stopách svých amerických kolegů ... Každopádně jak už jsem říkala, příběh byl daleko lepší než u první řady a kompletní rozuzlení bylo vlastně ve své podstatě docela překvapivé ... I když jsem závěr dopředu odhadla ještě dřív, než vůbec kohokoliv z postav stihlo něco takového napadnout, celkové souvislosti byly nakonec překvapením i pro mě. Hodnocení měnit nebudu, ale za druhou řadu dávám za protahování "pouze" čtyři a půl hvězdičky. ()

Hepy13

Má to takovej západní drajf, a je z toho cítit kvalita dobře odvedené práce. Režisérská, scénáristická, i herecká. Pavlovi Řezníčkovi tahle role sarkastickýho týpka perfektně seděla, a to jeho popisovaní situace v jaký prdeli se právě teď nachází, jsem rád poslouchal. Normálně bych to viděl na serialový průměr, ale u nás ty seriály nejsou tak často kvalitní. Cirkus Bukowsky tedy vidím jako velmi solidní nadprůměr, a tudíž čtyři hvězdy jsou odpovídající. A i počet dílů v jednotlivých seriích nemusí být vždy dvojciferný. Důkazem toho že mě seriál vtáhl a bavil je to, že 12 dílů padlo během pár dnů. ()

crozet

Komplexní televizní dílo (film, hudba, grafika) v konzervativních "seriálových Čechách" zcela nezvyklého internacionálního scénáře a způsobu narace, jehož hrdiny si okamžitě zamilujete, ani nevíte jak. V druhé sérii sice atmosféře kapku dochází dech, ale to nevadí.. Na každý díl jsem se upřímně těšil a zůstávám nadále překvapen, co se nám to tady vylouplo... ()

Chudobka

Seriály moc ráda nemám, detektivky ano. Podle mě jednoznačně nejlepší český detektivní seriál. Řezníček i Čermák výborní, Dlouhého mám taky ráda, obsazení mi sedělo, jen s panem Kleplem mám vždycky problém. Dva sympatičtí hrdinové, kterým musím fandit, i kdybych nechtěla, ponurá atmosféra, ... Těšila jsem se na každý díl a nikdy jsem se nezklamala. Opravdu JINÝ seriál. Musím si zapamatovat jméno Jan Pachl. Z mých známých tento seriál nikdo nesledoval. Nechápu to. Hned po prvním díle jsem všem nadšeně sdělovala, co je to za bombu. Mají prostě smůlu, co jiného? ()

adelina8

První série mi sedla mnohem víc, druhá už byla moc natahovaná a stylizovaná. Navíc hlavní hrdina Bukowsky mi přišel postupně jako čím dál tím větší blbeček, takže ani nebylo moc s kým sympatizovat a párkrát jsem si přála, ať už ho někdo sejme. Což se i stalo. Bohužel se z toho náš Nestor vždycky jako zázrakem nějak dostal. A co mě teda otravovalo nejvíc, byla stokrát recyklovaná scéna, kdy samolibý Bukowsky někam jede autem, protože má supr nápad, jak všechno sám vyřeší. Samozřejmě to akorát podělá, což Kuneš vždy ocení. Jako řadí se to k těm lepším seriálovým počinům, to jo, ale kdyby se to o půlku scvrklo, vůbec bych se nezlobila. ()

Johny303

Dobrý seriál. Škoda jen, že to v posledních třech epizodách (u kterých bych čekal pořádné vyústění) stagnovalo až na samou hranici nudy. Co se týče obsazení, tak mě protichůdná dvojice Řezníček-Čermák neskutečně bavila. ()

mh.mail

70% - Tak vida, ono to jde a ne že ne! Již několikrát jsem s nadějemi očekával avízovanou novou českou detektivku a vždycky to dopadlo tak nějak rozpačitě. Až jsem začínal mít pocit, že Češi to prostě neumí nebo to v našich podmínkách nefunguje. Autoři se totiž většinou snažili buď o kopírování osvědčených postupů ze zahraničních vzorů nebo o nějaký speciální „český“ přístup; obojí vyznívalo trapně. Konečně se na tohle někdo vykašlal a natočil dobrodružnou detektivku jen tak, pro radost z příběhu a napětí. Příběh, ze kterého na každém rohu nečouhá, že jsme v Čechách a tudíž máme svoje specifika, příběh, který by při troše dobré vůle mohl fungovat kdekoliv na světě. Celkem se mi líbilo i obsazení, sice Jaromír Hanzlík jako mafiánský podnikatel, kterému patří půlka Děčína, byla odvážná volba, ale překvapivě to fungovalo. Nebylo však všechno dokonalé. Hlavní detektivní zápletka nakonec nedoznala žádného překvapivého rozuzlení, co se zdálo na začátku, bylo nakonec pouze potvrzeno. Vedlejší motivy pak povětšinou fungovaly pouze jako vata, neměly s hlavní dějovou linkou prakticky žádné propojení a klidně mohly být nahrazeny čímkoliv jiným. Místo cirkusu mohl hlavní hrdina zdědit třeba podíl v továrně na syrečky a příběhu by to bylo jedno (čekal jsem, že se na konci nějak cirkusové prostředí více zapojí do příběhu, nestalo se tak). Podobně rozvod hlavního hrdiny vyšuměl do ztracena, stejně jako protialkoholní léčení jeho parťáka. To jsou samozřejmě mínusy, ale jinak se mi celý seriál líbil a díval jsem se na něj pravidelně a s chutí. Po technické stránce nemám vůbec co vytknout. Celkově Cirkus Bukowsky hodnotím jako povedenou podívanou. ()

El-Barto

Nejlepší českej dramatickej seriál od, no ani nevim k čemu u nás natočenýho, to přirovnat. Role šitý na míru, úžasně ponurá atmosféra a precizní, nepřepálený zpracování. Fakt jsem moc překvapenej s jakou chutí jsem všech šest dílů sjel a druhou sérii si nenechám ujít. ()

dawe787

Slušnej krimi-seriál na české poměry, snad si to udrží úroveň i v dalších dílech, jsem zvědavej, co se tam bude řešit a kterýpak záporák nahradí M.Dlouhého. ()

godycz

vcelku to sedelo a bylo to prijemne napinave. dobry pokus. na cechy nezvykle hodne mrtvol a cliffhangeru. cermak ma charizma jako prase. dva hlavni hrdinove, tri pribehy, do sebe propleteny....libilo. ()

Untentrauer

Celkem opravdu povedený seriál, ve kterém jsem Čermákovi přišel na chuť (ale jen v tomto seriálu). Narozdíl od Rapla (i když je to volné pokračování) zde hraje to na co má a co mu jde. Film řešící životní osudy zkrachovalce a děvkaře Bukowskyho (Řezníček), který se připlete k vraždě své milenky a postupně se seznamuje s další ztracenou existencí alkoholikem a kriminalistou v jedné osobě Kunešem (Čermák). Spolu se dostávají do různých smolných situací, řeší i osobní problémy a rozplétají složitou změť okolo vraždy Bukowskyho milenky. Na filmu vyzdvihuji atmosféru a výkony všech herců. Obsazení se mi líbilo, jen škoda, že Dlouhý hrál takovýho hajzla. Vyzdvihuji výkony Dobrýho, Klepla, Benoniho a Bjelace. ()