Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (viac)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

Sedro

Výborné herecké výkony, kameru a celkovou ponurou stylizaci srážejí logické i faktické nesmysly, které divákovi fakt neumožní se do seriálu celkově ponořit. Škoda, našlápnuto měl CB dobře, ale ani druhá řada to na více než 3* nezvedá , spíše naopak... ()

stuj

Série 01: Příjemné překvapení, docela dobře se na to kouká. Pravda, tu a tam se najdou nepovedené scény, které zaslouží rýpnutí, ale jinak to ušlo. Tedy až na poslední díl. Ten neušel skoro vůbec, akční scény byly vyloženě trapné :( Škoda, škoda. ()

eplunie

Naneštěstí to celé od začátku působí hrozně rozporuplně a čím víc se prokousáváte celou sérií, tím je to horší. Na jednu stranu - prostě nejde nesrovnávat s Raplem (kterého jsem bohužel viděla dřív). Takže nejdřív máte naději, že půjde o super "drsňáckej" seriál, kterýmu tu drsnou tvář i rádi uvěříte, jenže pak se to všechno začne táhnout. Aby v každém hodinovém díle byla cca jedna dějově podstatná věc, mi přijde málo. Ale na druhou stranu - furt je to dobrý a ne úplně blbý, a když to nebudu hodnotit optikou Rapla, ale jinejch domacích seriálů, dostanu se při velké štědrosti ke čtyřem (trochu podmíněně). Takže tři. (druhá série běží líp než první, ale zas je ještě hůř uvěřitelnější) ()

Maskati

Koukatelné,na české poměry slušné. Nápaditá kamera, zejména při snímání krajiny, herci ani příliš nepřehrávají, nicméně uvěřitelnost postav, zejména policistů je už slabší. Scénáristé si ale dnes jdou svojí cestou a odborné poradce ignorují. Ale přece kdyby točili film o současné škole, tak by tam taky nemohl učitel mlátit žáky a popíjet při vyučování. Ale policajt snese všechno. Čermákův poručík mi tak trochu připadá jako Chandlerův Marlowe střihnutej komisařem Moulinem a Belmondem dohromady. Neříkám, že je to špatně, ale v českém prostředí by takový polda přežil tak jeden měsíc, než by ho sbalili z GIBS, chceteli z Vnitřního / viz US krimi/. Taky 70 letý šéf kriminálky po třech infarktech je v reálu nesmysl. Ale dobrý. Konkurence je veliká, tak se všichni musí snažit. ()

Jirkacek

Český seriál Cirkus Bukowsky se dostal do mého hledáčku pro dobré hodnocení zde na ČSFD, ale zejména kvůli mému oblíbenci Hynku Čermákovi, který si zde střihl roli svérázného detektiva, jenž měl po rozchodu s manželkou problémy s alkoholem. Nebyla to však hlavní postava příběhu o dvou sériích, tím byl Nestor Bukowski, čtyřicátník a profesor psychologie, jenž přišel o práci, manželku a střechu nad hlavou. Vše ztratil kvůli tomu , že neudržel ptáka v kalhotách, což také doslova zaznělo v jednom z dílů první série. Já tedy vůbec nechápu, co na Nestorovi v podání herce Pavla Řezníčka ty ženské viděli....ale budiž. Příběh se začal odvíjet od domnělé sebevraždy Nestorovy milenky a bývalé studentky Edity, která byla nalezena mrtvá ve svém bytě kvůli předávkování prášky. Kuneš však byl přesvědčen, že Editu někdo zabil a podezřelým číslo jedna byl pochopitelně Bukowski, který mrtvou našel a ohlásil vše policii. Postupně však začaly na světlo boží vyplouvat další fakta, celý případ se začal komplikovat a dokonce chtěl někdo Bukowskiho zabít tak, aby to vypadalo jako náhoda. Trampoty sukničkáře a jeho pátrání po vrahovi Edity na vlastní pěst jsme sledovali první tři díly první série, než se Kuneš vrátil z protialkoholní léčení a aby zachránil Bukowského kůži, porušil hned několik zákonů. Od té chvíle hledání vraha pokračovalo ve dvou a na konci první série došlo k jakémusi řešení, které se ale ukázalo jako mylné. Hned na začátku druhé série totiž někdo chtěl opět Nestora zabít a tak mu konečně došlo, že ty skutečné příčiny smrti Edity a dalších lidí v jeho okolí, musí začít hledat sám u sebe. Pátrání probíhalo v poměrně ponuré atmosféře - natáčelo se v zimě, autoři stáhli barvy na minimum, takže jsem měl chvílemi pocit, že se dívám na černobílou obrazovku, humoru bylo pomálu, mrtvých dosti. Nelíbilo se mi, že se v seriálu skoro pořád chlastalo a hlavní postavy si zapalovali jednu cigaretu za druhou, což v zahraničí už dávno z detektivek vymizelo. Další věcí, kterou bych vytkl byl příliš rozvláčný děj, několik směrů pátrání bylo zbytečných a jen celému seriálu přidávalo minuty navíc. Kromě zmíněného Hynka Čermáka se mi ještě líbil Predrag Bjelac, starý cirkusák, vypadající jako indián a uživatel kokainu v jednom. Záporné postavy však hravě v počtu převyšovaly ty kladné - úplatný kolega Kuneše, kterého si zahrál Michal Dlouhý, nesympatický podnikatel v loďařství Jaromír Hanzlík, slizský advokát Karel Dobrý a další zahráli své role skvěle a celou dobu mi leželi v žaludku. A přece jen bych ještě našel jednu pozitivní postavu a to hodného advokáta Bohouška Klepla. Když to tak sečtu, Cirkus Bukowsky se pro mne stal naprosto průměrným počinem, na který se určitě už podruhé nikdy nepodívám a proto ode mne získává jen dvě cirkusové hvězdy **. ()

Jackal07

Nejprve jsem sledoval Rapla, tohle jaksi z nouze ctnost, protože nic lepšího nebylo. Hodnotím o hvězdu méně, zejména vlivem druhé série, ze které čiší snaha o nastavení kaše. Druhý problém mám s postavou zoufalce Bukowského a to i přes jisté množství zářezů na pažbu. V porovnání se zbytkem české produkce ovšem pecka, o tom žádná. ()

bonsetti

Bylo to trochu přehnané s tím nájemním vrahem, ale jinak dobrý, skoro za 5*. Vadí mi, jak tam všude hulej. Jak kdyby to sponzoroval výrobce cigaret, stejně jako v Raplovi. Takže hvězda dolů. ()