Zámok

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Zámek (festivalový názov) (viac)

Filmová adaptace stejnojmenného románu Franze Kafky popisuje marnou snahu zeměměřiče K. (Ulrich Mühe) proniknout do Zámku nedaleko vesnice. Nedaří se mu ale získat ani povolení pro svou práci ani navázat potřebné kontakty. K. naráží na byrokratické překážky a v nehostinném prostředí vesnice se cítí velmi osamocen. Čím víc se K. snaží situaci vysvětlit, tím víc se vše komplikuje. (oficiálny text distribútora)

robbez

Kafkův Zámek lze vnímat jako reflexi absurdity a marnosti našeho světa a života, ale klidně také třeba jako prorockou vizi byrokratického systému Evropské unie. Touha dostat se na Zámek může představovat úsilí (často neúspěšné a působící zklamání) dostat se k moci a do "vrchních pater" společnosti, ale také třeba věčnou touhu (často provázenou beznadějí a ztrátou víry) člověka proniknout k bohu a poznat jeho podstatu a záměry. Mnohoznačnost výkladů umožňuje každému vnímat příběh podle svého. Mám skoro dojem, že tato literární předloha není (podobně jako většina Kafkových děl) příliš vhodná ke zfilmování. Děj je totiž do značné míry nepodstatný a jde spíše o myšlenky, které autor vyjadřuje. Zámek jsem četl už hodně dávno a od té doby s ním mám spojenou určitou vlastní představu a atmosféru, která s touto filmovou podobou příliš nekoresponduje. ()

UjoLenin

Dobre sfilmované na to, že ide o román, ktorý nie je možné sfilmovať :) Samozrejme, že chýba viac ako polovica vecí, ale do filmu by sa to aj tak nedalo napchať. Niektoré príbehy sú vyhradené iba knihám a ľudskej fantázii. A práve s tou Kafka dokáže perfektne manipulovať. Režisér sa tento nedostatok snažil vyvážiť hutnou atmosférou a výbornými kulisami, ktoré majú ten správny depresívny "šmrnc". Z časti sa to podarilo, no stále mi niečo chýbalo. Herecké výkony výborné, najmä hlavný predstaviteľ sa dokáže tváriť realisticky nechápavo. V pamäti mi asi najviac utkvela scéna v pracovni starostu, ktorá je doslova napchatá spismi. Takto si predstavujem administratívne peklo a ten obraz ma asi bude ešte dlho prenasledovať. Film odporúčam ako jednoduché nazretie do Kafkovského sveta pre ľudí, ktorí nemajú záujem, prípadne nervy na prečítanie jeho románov. A ako tu už niekto napísal, film dáva zmysel až príliš, čo považujem za mínus. ()

Ferguson

Jsem velkým fanouškem Franze Kafky. Na tomto filmu ale není nic zajímavého. Kafkovská atmosféra zmaru z toho, že Já (K.) ať udělám cokoliv, tak je to vždy špatně a proti zvyklostem a všechny to uráží a všichni si myslí, že tím skrývám nějakou slabost nebo vinu, zatímco ostatní ať se chovají, jak chtějí, tak je to vždy v pořádku, mají na to právo nebo aspoň ostatní proto mají pochopení, není z filmu vůbec patrná. Wellesův Proces zatím nepřekonán. ()