Lemminge, Teil 2 - Verletzungen

(TV film)
  • angličtina Lemmings, Part 2 - Injuries

V druhej časti Hanekeho dvojdielnej drámy vyrobenej pre rakúsku televíziu všetci teenageri už vyrástli, dospeli a založili si vlastné rodiny. Avšak kruté spomienky z minulosti sa stále nestratili a ich terajší život stále nie je taký, aký si ho predstavovali. (ash99)

Willy Kufalt

Lumíci, část 2 – Rány **** Volné pokračování (byť natočeno a odpremiérováno okamžitě po 1. dílu) se nese v zcela jiném duchu, ze světa mládeže uprostřed 60. let jsme se přesunuli do tehdejší současnosti konce 70. let, kdy dospívající hrdinové už dávno dospěli, čelí v životě novým překážkám a příběh se tentokrát zaměřuje na osudy dvou ženských postav, jedné nepříliš šťastně vdané a jedné chystající se na svobodné mateřství. Osobně mi byl první díl bližší zejména tematicky a umožnil mi coby mladému muži mnohem větší příležitost ztotožnění se s ústředními postavy, avšak ani zhlédnutí druhého dílu nemůžu litovat, neboť Michael Haneke velmi úspěšně navazuje s podobnou atmosférou a přináší opět další své působivé drama dle vlastního scénáře... a je to zase jednou tradiční Haneke, který v pravou chvíli ztrácí veškeré zlitování, napíná, spěje s patřičnou psychologickou hloubkou i k depresivnímu prožitku... skoro jsem se chystal napsat v komentáři, jak je zajímavé vidět Hanekeho dramata z doby, kdy se ještě vyhýbal tomu, aby diváka vyloženě šokoval, a přesto dosáhl působivému účinku... jenže pak přišlo k závěru nemilé překvapení a tvrdá nemilosrdná rána, která mi opět jednou dala slušně zabrat k rozdýchání. Výrok jedné z postav, který zní „Myslím, že jsou tu jenom dvě možnosti: zůstat lhostejný nebo ranit a být raněn.“ poměrně sedí i na celý film. „Rány Lumíků“ jsou nicméně opět dramatem, u něhož lhostejným být nedokážu, či-li prožívám znovu ten zraňující zásah, který si stejně jako onu zásadní scénu, v níž figuruje velký STROM, budu dlouho pamatovat. První díl mě zasáhl o něco víc, silné 4 hvězdičky jsou zde ale zcela zasloužené. [80%] ()

honajz2

No co už, první díl mi sedl o něco málo víc. Přitom kdyby se Haneke míň utápěl v totální depce a nezakončil vše tak bezradně (protože toho negativního okolo všech bylo víc než dost a nevěřím, že by všichni dopadli tak katastrofálně), tak by se mi dvojka líbila víc, protože zpočátku mě neskutečně chytla a spoustu scén a dialogů si z ní určitě budu pamatovat i do budoucna. Ale i když souhlasím, že ve středním věku má člověk život pěkně na prd a víc si uvědomuje, že už je půlka života za ním a že dospělost přináší spíš negativní věci než ty pozitivní, ale vše má prostě své hranice a z nějakého důvodu na světě drtivá většina lidí prostě zůstává. Kdyby vše bylo takové jako tady, tak si všichni okolo 45 hodí mašli. A kdo ví, možná tu na Hanekeho dolehla krize středního věku (i když o tom spíš pochybuji) a chtěl se s ní takhle vypořádat, ale i kdyby to bylo takhle, když to srovnám s Aurorou, která přesně o tomhle je, tak Aurora to všechno zpracovává pořádněji (a taky značně niterněji) a realističtěji, i když je to taky těžká depka. Ale i přes tohle obrovské mínus musím uznat, že napsané a vedené to měl Haneke dost solidně a i ta kamera mi přišla skvělá - a to nejen v rámci televizních filmů. Silné 3* ()