Philosophy: A Guide to Happiness

Veľká Británia, 2000, 24 min

Dokumentární cyklus, jenž aplikuje myšlenky známých filosofů na každodenní problémy.

Jednotlivé epizody:
1. Seneca on Anger
2. Schopenhauer on Love
3. Epicurus on Happiness
4. Montaigne on Self-Esteem
5. Socrates on Self-Confidence
6. Nietzsche on Hardship (hhannie)

hhannie

Není to vůbec špatné, i když ne úplně to pravé, co jsem hledala jako pomůcku ke státnicím. :-) Jedná se o jakousi aplikaci myšlenek filosofů do praktického života dnešní doby. Prozatím 3*. ()

Klajnik

Video stopa nestojí za pozornost, klidně by to mohl být podcast, protože smysl má jen stopa zvuková. Rozhodně to ale nikterak hluboko neprostupuje do myšlenkových komplexů jednotlivých filosofů. Spíše to z jejich filosofie vybere určité téma, které může mít praktický užitek i dnes. Aby ne. Filosofie mnohdy řeší podstatu věcí, tudíž jejich myšlenky bývají poplatné napříč věky a univerzálně. Myslím, že normální člověk, který o filosofii nezavadil, ale přirozeně se potýká s různými trablemi, může v této sérii spatřit pár kotevních bodů, nabýt nové perspektivy či být trošičku intelektuálně potěšen. Žádoucí by ale bylo, aby si lidé o jednotlivých dílech filosofů zjistit třeba i něco více, páč má smysl přicházet věcem na kloub, nikterak je jen brát tak jak přijdou a jet na automat. Těch 20 minut na díl fakt jen klouže po povrchu a Alain de Botton redukuje, jak jen může. Chápu, že začít číst Nietzscheho nemusí být nikterak snadné a člověka to může rychle odradit. Různí lidé však nahrávají přednášky na youtube, kde různá díla shrnují, případně mluví o různých tématech. Konkrétně třeba Marek Pocestný skvěle prochází onu Schopenhauerovu koncepci Pohlavní Lásky - viz. Schopenhauer 5 (Metafyzika lásky), takže pokud to někoho zaujalo, tak doporučuji. Dále můžete skočit třeba na Sobekovu reflexi dialogu Menón. ()