Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po předlouhých padesáti šesti letech od skončení druhé světové války, dostali někdejší vězni z koncentračních táborů a totálně nasazení v Německu finanční odškodnění. Jako tečku za tímto vítězstvím vyjednavačů, se pro výstrahu vracíme do míst, odkud nemělo být návratu. V následujícím dokumentu režiséra Martina Vadase z roku 1996 vypráví svůj osobní příběh tehdy dvaadevadesátiletý spisovatel Ota Kraus. Otec v Česku známých osobností Jana a Ivana zemřel v červenci roku 2001. (Česká televize)

(viac)

Recenzie (5)

mira007 

všetky recenzie používateľa

Moderátor Jan Kraus jako vypravěč a doprovod svého otce Oty, který se vrátil do Osvětimy, kde chodí, vypráví a ukazuje. Další jednoduchý ale silný dokument na téma holocaust. Info, které mne dostaly: 1) Aby Ota Kraus přežil, vymyslel si s parťáky, že si postaví dílnu a tím bude užitečný a méně ohrožený likvidací. když se někdo zeptal, řekl, že mu to nařídil esesák, který už tam ale nebyl. 2) jeho žena s ním dokázala komunikovat pomocí motáků dlouhou dobu z pěti let, které tam strávil. 3) jeho žena se ho pokusila navštívit v Osvětimy, ale na vrátnici pochopila, která bije a že by se odtamtud nemusela vrátit , tak utekla. ()

Buxholka 

všetky recenzie používateľa

Vzpomínka na léto v koncentračním táboru v Hamburku. Tam to měli na VHSce a pustili nám to, za to, že jsme tam pomáhali opravovat památník. ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Po vzhliadnutí dokumentu som mal veľmi zmiešané pocity. Tie vznikli množstvom uvedených nepresnosti (pochopiteľných vzhľadom k úctyhodnému veku) a neuveriteľná historka o ilegálnej stavbe zámočníckej dielni v sektore B III. Tento sektor nebol nikdy dokončený a jedinými väzňami vtedy preplneného koncentračného tábora Birkenau boli maďarské židovky v roku 1944, potom sa celý tento sektor rozobral a previezol do Gross Rosenu u Vratislavi. Takže tu niekde uletel so svojimi myšlienkami starý pán Kraus. Nedovolil by som si vytvárať komentár bez preštudovania oboch kníh, ktorých bol spoluautorom (Továreň na smrť a Noc a hmla, tieto knihy úzko súvisia s týmto dokumentom). Noc a hmla je dokumentárny žáner o vydanom rozkaze, ktorý predchádzal „konečnému riešeniu „ židovskej otázky. Iný štýl je kniha Továreň na smrť, ktorá bola vydaná v roku 1946, takže bola plná zážitkov a tráum prežitých pred pár mesiacmi. Pochopiteľne, že som tu objavil množstvo nezachytených faktov a nezohľadnených súvislosti. Neviem, či nebolo na škodu veci dopĺňať toto dielo o nové fakty (doplňované vydania v rokoch 1950,1956,1957,1959,1964), z pôvodných 234 strán sa kniha rozšírila na 290. Odborne kniha nezodpovedá dnešnému stavu poznania a aj preto ju Izrael odmietol vydať, ale nikto jej nemôže zobrať prvenstvo, bola prvou knihou opisujúca holokaust v Osvienčime a v Birkenau, prvá ktorá autenticky zachytila ako fungovalo konečné riešenie židovskej otázky v praxi. Škoda, že sa na túto knihu zabudlo, myslím si, že je teraz najvhodnejšia doba na jej znova vydanie. ()

Galéria (2)

Reklama

Reklama