Po předlouhých padesáti šesti letech od skončení druhé světové války, dostali někdejší vězni z koncentračních táborů a totálně nasazení v Německu finanční odškodnění. Jako tečku za tímto vítězstvím vyjednavačů, se pro výstrahu vracíme do míst, odkud nemělo být návratu. V následujícím dokumentu režiséra Martina Vadase z roku 1996 vypráví svůj osobní příběh tehdy dvaadevadesátiletý spisovatel Ota Kraus. Otec v Česku známých osobností Jana a Ivana zemřel v červenci roku 2001. (Česká televize)

mira007

Moderátor Jan Kraus jako vypravěč a doprovod svého otce Oty, který se vrátil do Osvětimy, kde chodí, vypráví a ukazuje. Další jednoduchý ale silný dokument na téma holocaust. Info, které mne dostaly: 1) Aby Ota Kraus přežil, vymyslel si s parťáky, že si postaví dílnu a tím bude užitečný a méně ohrožený likvidací. když se někdo zeptal, řekl, že mu to nařídil esesák, který už tam ale nebyl. 2) jeho žena s ním dokázala komunikovat pomocí motáků dlouhou dobu z pěti let, které tam strávil. 3) jeho žena se ho pokusila navštívit v Osvětimy, ale na vrátnici pochopila, která bije a že by se odtamtud nemusela vrátit , tak utekla. ()

Buxholka

Vzpomínka na léto v koncentračním táboru v Hamburku. Tam to měli na VHSce a pustili nám to, za to, že jsme tam pomáhali opravovat památník. ()

Volodimir2

Po vzhliadnutí dokumentu som mal veľmi zmiešané pocity. Tie vznikli množstvom uvedených nepresnosti (pochopiteľných vzhľadom k úctyhodnému veku) a neuveriteľná historka o ilegálnej stavbe zámočníckej dielni v sektore B III. Tento sektor nebol nikdy dokončený a jedinými väzňami vtedy preplneného koncentračného tábora Birkenau boli maďarské židovky v roku 1944, potom sa celý tento sektor rozobral a previezol do Gross Rosenu u Vratislavi. Takže tu niekde uletel so svojimi myšlienkami starý pán Kraus. Nedovolil by som si vytvárať komentár bez preštudovania oboch kníh, ktorých bol spoluautorom (Továreň na smrť a Noc a hmla, tieto knihy úzko súvisia s týmto dokumentom). Noc a hmla je dokumentárny žáner o vydanom rozkaze, ktorý predchádzal „konečnému riešeniu „ židovskej otázky. Iný štýl je kniha Továreň na smrť, ktorá bola vydaná v roku 1946, takže bola plná zážitkov a tráum prežitých pred pár mesiacmi. Pochopiteľne, že som tu objavil množstvo nezachytených faktov a nezohľadnených súvislosti. Neviem, či nebolo na škodu veci dopĺňať toto dielo o nové fakty (doplňované vydania v rokoch 1950,1956,1957,1959,1964), z pôvodných 234 strán sa kniha rozšírila na 290. Odborne kniha nezodpovedá dnešnému stavu poznania a aj preto ju Izrael odmietol vydať, ale nikto jej nemôže zobrať prvenstvo, bola prvou knihou opisujúca holokaust v Osvienčime a v Birkenau, prvá ktorá autenticky zachytila ako fungovalo konečné riešenie židovskej otázky v praxi. Škoda, že sa na túto knihu zabudlo, myslím si, že je teraz najvhodnejšia doba na jej znova vydanie. ()