Trjam! Zdravstvujtě!

• Sovietsky zväz Трям! Здравствуйте! (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Rozprávka
Sovietsky zväz, 1980, 9 min

Zajíček má narozeniny, a tak pro něj jeho kamarád ježek trhá na louce kytici heřmánku. Při této činnosti ho vyruší medvídek, který mu vypráví o kouzelné zemi Tilimilitrjamdii, kterou vymyslel v noci. Všichni se tam zdraví „trjam“, což znamená „ahoj“ a chodí po rukách hlavou dolů. A co teď? Půjde ježek popřát kamarádu zajícovi k narozeninám, nebo se rozhodne odejít s medvědem do kouzelné země? (Jezinka.Jezinka)

Jezinka.Jezinka

Představa medvěda, který si vymyslí kouzelnou zemi a ona vznikne, se mi líbí, stejně jako představa, že se tam dá doletět na obláčku, který se pod zadkem změní v koníka. Vlastně bych do Tilimilitrjamdie nejradší z fleku letěla za medvědem. ()

Koda

Než se dostanu ke konkrétnímu kraťasu, dovolte mi, abych vám odvyprávěl takovou mojí story, kterou jsem zažil... myslím, že to bylo v Turecku. Já, jako bývalý neznalec ruského jazyka jsme jeden letní den trávili s mamkou na dovolené v jednom hotelu. Po koupačce v moři jsme odešli zpátky na pokoj, dali si večeři a šli jsme se podívat na nějaké ty jejich akce, kteří nám ti turci nabízeli. Samozřejmě nějaké to mini disco, potom tancování s animátori a podobně. Ten konkrétní den byl zrovna den karaoke, a ono je celkem známo, že v Turecku je doslova přemnoženo rusákama, takže nebylo div, že na karaoke šli výhradně rusáci. Já teda jsem se tam taky šel podívat, a bylo mi celkem trapně, když jsem slyšel pouze ruštinu. A právě další z těch písniček padla na Ablaka, z tohoto kraťasu. Celý anfiteátr zpíval tuhle písničku a já jako jediný jsem se styděl zpívat, i když mě šťouchala nějaká ženská, abych se taky zapojil. Do té doby jsem nevěděl, co je to za písničku, ale viděl jsem ve videu ježka a medvěda. Po nějaké době jsem to zkoušel hledat asi měsíc na YouTube a konečně jsem se dopátral k této pohádce. Tak, a opravdu, kdybych byl rus a uměl rusky (i když se ruštinu už učím), tak by tohle bylo moje dětství. Nádherný příběh, roztomilé postavy, počítání kytek Trjamským stylem a nakonec nezapomenutelná písnička Ablaka, která opravdu mě pohladila po čele. Krátkým pohádkám dávám maximálně 3 hvězdičky, ale tahle pohádka si zaslouží 4. Škoda, že Česko ji moc nezná. ()