Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

CaveRnDish

Dementně začínající a probíhající film, ve kterém jsou všechny postavy dementní. Dokonce ani vyhlášení pátrání po stoletém staříkovi v rádiu nemůže proběhnout normálně, ale musí být dementní. Čeho je moc, toho je příliš. Teprve poslední třetina můj dojem z filmu vyspravila. Jinak 30% za dobré historické fleše. - Kdyby tahle historická linka byla samostatná, mohl to být vtipný celý film. ()

cabroid

Je mi to moc líto, protože po přečtení knihy jsem se na tenhle film dost těšil. Bohužel, nepovedlo se. Pokud bych knihu nečetl, snad bych dal o hvězdičku víc, ale bylo by to o prsa. Hlavní problém tkví v tom, že knižní Allan Karlsson potulující se dvacátým stoletím, kterým se mu podaří poměrně zásadně zahýbat, tak činí se svou odmala vštípenou filozofií "Bude tak, jak bude." Znamená to, že je se situacemi, do kterých se dostává, z pohledu zvenku tak nějak nepochopitelně smířen. A to je princip, který dělá knížku zatraceně vtipnou. Rozhodně to ale není hlupák. Skutečně se mu podaří navrhnout způsob odpálení atomové bomby; Herberta Einsteina a jeho indonéskou ženu tahá z průšvihů atd. - Filmový Allan Karlsson je něco úplně jiného. Ano, je v něm něco ze Švejka, je v něm něco z Forresta Gumpa, něco z Ignácia Reillyho ze Spolčení hlupců a z hromady dalších literárních nebo filmových hrdinů a příběhů. Jenže u Švejka nikdy nevíte, jestli je idiot od narození, nebo ze snahy přežít. Forrest Gump zas věcem kolem sebe rozumí úplně jinak, než si je vykládáme my ostatní. Reilly je chytrý, ale líný, až to bolí. Naproti tomu Allan Karlsson ve filmu prostě a jen zůstává blbem, který měl v běhu století kliku. A to příběh o něm neskutečně zplošťuje a celkem spolehlivě ničí. ()

Raduzka

Milá podívaná, ale asi jsem čekala víc. Je pravda že film má příjemný spád, ale hlavní hrdina mi byl trochu nesympatický a celé to na mě působilo, jako druhý díl Forresta Gumpa....:-) ()

Killy

Vyborny film, prirovnani k Forestovi je spravne:) komedie zivota, o tom jak se vse meni bez ohledu na to jestli neco chceme nebo nechceme. ()

krampusak

Takhle špatný zpracování výborný knížky už jsem dlouho neviděl. Nebo spíš, nikdy neviděl. Knížka je zdrcující, famózní a vtipná. Bavil jsem se od první do poslední stránky. Naproti tomu film je nudný, velmi nepřesný a s hodně vypuštěnými scénami, což ve výsledku působí zmatečně. Na film jsem se těšil díky knize, bylo to ale naprosté zklamání a dvě hvězdy jsou z mého pohledu ještě moc. Dávám jen díky bravurní předloze. Čili, na tohle nekoukejte, tohle si přečtěte! ()

JerryPilsen

Úplně mimo.Nepochopitelné a absurdní postavy konají nesmyslné věci.Vtipné to je,to ano.Rozprášení gangu bylo sice důkladné,ale pitomé.Vše zachraňují flashbacky,ale je jich pohříchu málo.Hlavní hrdina působí dojmem,že neví celý život co dělá,což je asi záměr.Mě to ale neuchvátilo. ()

Mr.Dude

Nikomu nechci vnucovat svůj názor, ale vážně nechápu, co je na tomhle filmu tak neskutečného. Ano, knihu přečtenou mám a proti ní neřeknu ani ň. Ale tohle, tohle je naprostý hnůj. Nesympatický hlavní hrdina, a tím myslím jak mladý tak starý a jeho herečtí kolegové, u kterých jsem si akorát tak říkal wtf, mi vůbec nesedly. O příběhu, ani nemluvě, vždyť tam zase spoustu scén z knihy nebylo, což je klasika, já vím, ale nemůžu si pomoct, vážně mě to zklamalo. Bohužel asi si za to můžu sám, protože mám tendenci filmy srovnávat s knihami. ()

Kelevra_7 odpad!

No, co k tomu říct. Četl jsem napřed knížku, která mě uchvátila, rozsekala, potěšila, překvapila a prakticky mi udělala z několika dnů nekončící zábavu. Asi jsem udělal chybu a podíval se na film, když dojmy z knížky ještě nedozněly. A jsem zklamaný. Popravdě jsem to po půl hodině vypnul, což jsem ještě nikdy u filmu, který jsem si dobrovolně pustil, neudělal. Nevím za co dát byť jen jednu hvězdu. ()

Xantila

Velmi povedená bláznivá a dost černá komedie. Nejvíc mě asi pobavilo vyšetřování Alanova útěku a samozřejmě část s Einsteinem. A moje rada: určitě si napřed pusťte film, a pak teprve přečtěte knížku (nebo poslechněte jako audioknihu, ta je skvělá) a užijete si obojí. V opačném pořadí vás film nehorázně zklame. ()

goesses

Po dlouhé době, se zadařilo narazit na nějakou pořádnou komedii, která není jen uměle přifoukávaná vykradeným humorem. Asi nejvíc jsem si užíval prostředí, které bylo vždycky něčím zajímavé. Je to nádherně stylizovaný kousek, který mě opravdu baví. Víc takových filmů. ()

PreLa

Knize film nesahá ani po paty. Kniha je daleko energičtější, vtipnější a Alanův životní příběh je daleko zajímavější. ()

Yettihomatka

Tento film byl pro mě neskutečným zklamáním. Pro lidi, jako jsem já, kteří četli knihu a mají rádi, když jsou filmy podle knih dělané tak, aby byli knihám co nejpodobnější je tento film špatný. Dal bych mu 4/10. 1 za kameru. Co se filmu nemůže upřít je to, že je naprosto krásná, co se vizuální stránky týče. 2 za herecké výkony. Tento film mě hereckými výkony nijak neoslnil, avšak nijak špatné taky nebyly. Poslední bod bych dal za scénář. I když se mi film nijak zvlášť nelíbil, nemohu tvrdit, že bych se u něj nesmál. Věci které se mi ve filmu nelíbili jsou: Nepodobnost s knihou, špatné vystihnutí chování staříka na začátku filmu, špatný český dabing a nepodobnost vzhledu postav od předlohy. ()

WOR3CH

Celé se to táhlo jak dědkovy roky. Herecké obsazení velmi průměrné. Předloha měla mnohem větší jiskru než tahle na rychlo uplácaná slátanina. ()

pankito

!!!PŘEČTĚTE SI NEJDŘÍVE KNIHU!!! Zážitek z četby je zkrátka nepopsatelný, filmu dávám slabé tři hvězdičky. U mnohých filmů je opravdu zbytečně dlouhá stopáž, ale zde bych se jí vůbec nebál prodloužit. Spousta událostí z knihy je vynechána, což u filmového diváka způsobí chaos. Například výběr ostrova Bali není náhoda, Alan tam strávil 15 let! Nejvíce mi ve filmu chybělo střetnutí Alana a Herberta s Kim Čong-Ilem, jeho synkem K. Ir-Senem a Mao Ce-Tungem. Také dobrodružství v Íránu byla nádherná. Kdybych zde měl vyčíst alespoň půlku chyb ve filmu, působil bych jako nepříjemný puntičkářský blbeček.... Takže tady jsou: Carracas je chlap; Štika neztratil paměť, ale zkamarádil se s partou díky postavě Bosseho (bratr Bennyho); Štika i komisař Aronsson odjeli se všemi na Bali; Alanův otec nešel na Rus šířit používání kondomů, ale socialismus, a den před smrtí Mikuláše II. se přihlásil k carismu; Šroub po cestě z nádraží unesl autobus; obchodník Gustavsson najel se svým autem do jámy na Alanově pozemku, kde byla nálož; Štika neměl náramek na noze, pouze se mu z počátku nechtělo nic dělat na vlastní pěst; sovětská ponorka nebyla přímo ve Stockholmu, ale hluboko v zátokách; slonice Soňa nebyla ukradena, sama utekla z cirkusu a později Kýbla zasedla na Alanův povel; největší špeky ze setkání se Stalinem bohužel ve filmu nebyly; výbuch Gulagu způsobila Alanova světlice ve vagónu a celý Vladivostok lehl popelem; Alan se nikdy nesetkal s Gorbačovem, nebo Reaganem, zato s prezidentem Johnsonem a Maovou a Čankajškovou ženou ano; Jediná vtipná věc, která v knize nezazněla a ve filmu ano, je Alanovo rčení: "RAKETY JSOU JAKO KOCOUŘÍ PINĎOUŘI V BŘEZNU - ZAJEDOU DO VŠECH DĚR A STĚRBIN." Škoda, že neměl režisér více odvahy ten příběh přenést na plátno věrohodněji. Filmová verze vyzní až moc sekaně a nerealisticky, ačkoliv i knižní předloha je trochu fantastická, a to je právě na ní to kouzelné. :o) ()

Jirkacek

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel - už ten název ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Na jedné straně zvědavost co to bude za film, na druhé straně obava, že to bude ztracený čas. Upřímně jsem mnoho švédských filmů neviděl a možná že zatím vůbec žádný. Až do včerejška a rozdvojené pocity ve mne zůstaly. Od chvíle, kdy stařík vylezl z okna domova důchodců a vydal se za nenaplánovaným dobrodružstvím, jsme s manželkou sledovali místy nudný děj bez akce. Ale jaká akční podívaná se dá čekat od staletého staříka, že ? Spíše se jednalo o souhrn a souběh absurdních situací, které u nás konečně vyloudil úsměv a slabý smích. A když začal stařík vzpomínat na svůj život, pochopitelně plný neuvěřitelných zážitků, pochopili jsme, že se jedná o jakousi nástavbu Foresta Gumpa ve švédském podání. Vydrželi jsme se dívat až do konce, zvědavi, jak cesta starce a jeho nových přátel dopadne. Film jako těžkou oddechovku doporučuji, ale lehké sledování to nebude. S překvapivě příjemným pocitem a otevřenými ústy uděluji staříkovi tři stoleté hvězdy ***. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík