Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

markotter

Sto let a nějaký ten měsíc je docela dlouhá doba a pokud se za tu dobu stane tolik věcí, kolik se stalo Alanu Karlssonovi v knížce, je problém to všechno vtěsnat do dvouhodinového filmu - to nejde. Tvůrci se proto rozhodli k jediné správné věci - tu zkrátit, tu vynechat, ubrat postavy tak, aby to dávalo alespoň trochu smysl. To se jim v rámci možností docela povedlo. Bohužel jenom docela. Vznikl docela zábavný film, se spoustou humorných až černohumorných situací, které držely při sobě, ale film samotný poetiky a humoru knihy nedosáhl. Největší slabinu vidím v představiteli hlavního hrdiny R. Gustafssonovi. Alan byl sympatický a veselý ochlasta, který si s ničím nedělal velké starosti a proto toho také tolik zažil, protože normálně myslící člověk by například nikdy nevlezl do ponorky, která by ho odvezla za Stalinem apod. Gustafsson se celou dobu tváří hrozně vážně a vlastně za celou dobu nebyl ani trochu věrohodný. Taky díky příšernému make-upu nebo jak se tomu říká, když chcete udělat z 50-ti letýho chlapa 100 letýho staříka. ()

haWranka

Opravdu výborná oddechová a hlavně zábavná podívaná. Humor černý jako noc, ale ani jednou nepůsobí vulgárně nebo nemístně. Švédům se vlastně podařil takový mix mezi Forrestem Gumpem a Velkou rybou. A povedlo se jim to namixovat krásným (a hodně atmosferickým) způsobem. Když tu tak čtu v komentářích, že knížka je ještě mnohem lepší, nemůžu se dočkat, až si počtu. ()

Heinz93

Bohužel jsem značně ovlivněn knihou, kterou jsem četl. A ta je mnohonásobně lepší, než zfilmovaný počin o nebojácném flegmatickém (až na jednu výjimku) staříkovi. Pro všechny, kdo dumají, jakému Alanu Karlssonovi mají dát přednost, tak jednoznačně říkám - tomu knížnímu. ()

onlavu

Tak trochu jiný Jára Cimrman, po seversku. Proč ne. Sice občas trochu překombinované, jinak originální, povedené a hlavně úsměvné. ()

Chip89

Z filmu jsem tak trošku na rozpacích. Možná to bude tím, že těsně předtím než jsem viděla film jsem dočetla knihu. Chápu,že film nemůže vystihnout všechny situace, které jsou v knížce. V tomto případě jsem se hrozně těšila jak se tvůrci vypořádají se setkáním s ,,Kimem" a ,,Maem", čehož jsem se bohužel nedočkala. U knížky jsem se smála, film byl také vtipný, ale prostě to nebylo ono. Za mě 3,5*. ()

bakeero

Ale jo. Rád to zaokrouhlím směrem na horu, ke 4*. Takovýchhle dobronáladových epizodických filmů totiž není nikdy dost. Zvlášť, pokud jde o evropskou produkci :-) ()

adamko100

Parádna komédia. Bez váhania 5 hviezdičiek. Ak by sa ma niekto spýtal ako by mala vyzerať správna komédia, poviem "presne tak ako Storočný starček ktorý vyliezol z okna s zmizol". Niekedy až príliš zvláštny humor nás sprevádzal počas celého filmu. Najviac oceňujem to, že herci sa na nič nehrali. Boli sami sebou a hlavný herec to zahral absolútne perfektne. Proste typický doesn't give a fuck starček ktorý perlí vtipnými hláškami. Film ma až do konca neprestsl baviť. ()

gemi

Trapnokomedie. Forrest Gump v provedení Big Ben, vč. klasické dementní "pozor-tohle-je-legracni-situace" hudby, která alespoň průměrně inteligentního člověka musí zákonitě iritovat. ()

ZnalecH

Po kratším přemýšlení jsem přišel na to, že mi připomínal Forresta Gumpa. To je taky jeden z důvodů, proč se mi film musel líbit. Každý zahrál svou postavu báječně a já se jen smál a smál a smál... ()

netWoor

Knihu jsem nečetl. Prej dobrá. Film jsem viděl. Nic moc. Jakž takž mě na tom bavily Forestgumpovské historické vsuvky (byť Forest je určitě vtipnější a nápaditější), ale příběh okolo peněz je absolutně hloupý ... ()

balcazar

Komédia, ktorá sa nezasekne v určitom bode, ale zakaždým ponúkne niečo nové. Keď pochopíte, že si k filmu idete oddýchnuť a vyložiť si nohy, zapáči sa vám. Ja som sa zabavil, viac som nepotreboval. ()

Dzvandzi

Tady bych absolutně souhlasil s Cervenakovým krátkým,ale velmi výstižným komentářem.Celkově to bylo takové rozporuplné.Chvílemi jsem se fakt smál a pak zase dlouho nic,občas trochu i trapné vtipy.Herec a celkově herci mě nějak nezaujali a moc sympatičtí mi nebyli.Ale jak říkám občas to fakt splňovalo žánr komedie na 100%,takže bych to zhodnotil jako průměrnou zahraniční oddychovku,ale nejedná se o nic světoborného. ()

BDMarty007

Knižní předloha je výborně promyšlený a velmi vtipný exkurz do dějin 20. století. Takový skandinávský Jára Cimrman. Převést to do filmu by vyžadovalo mimořádnou invenci a rozpočet. Tvůrci filmu neměli ani jedno. Vznikla místo toho poněkud bláznivá road-movie, která opravdu trochu připomíná balkánské filmy Emira Košturici, občas je to vtipné, ale nemá ty koule. ()

boni

Švédský Forrest Gump z domova důchodců, který baví po celou dobu, takže nám ani nestihne vadit fakt, že je to všechno dovedené ad absurdum. Na rozdíl od originálního Forresta, kde se podařilo bravurně vybalancovat vše až na samou hranu uvěřitelnosti, ale tak i tak velmi dobré a hlavně se na to prostě a jednoduše příjemně kouká. ()

Parm1

Před lety jsem četl knížku a až teď nedávno jsem se dostal k filmu. Knížka je super, film bohužel trochu slabší, slušela by mu delší stopáž, tak 30 minut navíc by bylo určitě fajn, ale i tak je to pecka. ()

stan87

Příjemná komedie na relax! Trochu lze cítit nádech Forresta Gumpa v hlavní hrdinovi Allanovi... Na dlouhý relaxační večer musím vřele doporučit! ()

haffen

Allan Karlsson je storočný dedo, ledva sa hýbajúci, no Forrest Gump (tu si len vymeňte "kreveťaka" Bubba za debilného Einsteina) a Cimrman by mali z neho radosť. Navyše musí unikať pred zločincami, ktorým ukradol peniaze. Je kastrovaný, nemotorný a zanecháva za sebou mŕtvoly, navyše miluje výbuchy a najradšej by všetko vyhadzoval do vzduchu. Ak ho raz uvidíte sedieť na slonovi ako sa preháňa lesom, tak to nie je prelud. Fajn film ktorý má z každého niečo. Komédia, špionážny film a sem tam aj nejaké dobrodružstvo... Oplatí sa vidieť. 4* ()

vZeč

Forrest Gump V Brugách a funguje. Nezdálo se mi, že by si to hrálo na něco objevného nebo hlubokého, tak doufám, že se nepletu. Srandy kopec to ale rozhodně je, akorát vypointované to mohlo být. (chtěl jsem napsat lépe, ale ono tam stačí dát tečku) ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík