J. Strauss: Cikánský baron

(divadelný záznam)
všetky plagáty

NinadeL

Tato operetní inscenace měla premiéru 5. 2. 1971 v Hudebním divadle v Karlíně a Nuslích v Praze, společně s Bílým akátem patřila mezi jedny z posledních režií Františka Paula. Televizní záznam vznikl o rok později a ačkoli roli Sandora Barinkaye alternoval Karel Černý, Milota Holcman a Zdeněk Matouš, pro televizi byl angažován Gerard Vasiljev, vycházejí hvězda ruské operetní scény. Bohužel neuměl česky, což dialogy proměnilo v parodii, dále zpíval v ruštině a jeho spoluhráči na něho reagovali po našem. Vznikl tak hybrid, který dnes může oslovit jen badatele - muzikology. Pro představu, jak Vasiljev fungoval ve svém přirozeném prostředí, je možné vybrat něco z jeho rolí natočených pro ruskou televizi - René v Graf Lyuksemburg (Hrabě Luxemburg, 1975), Edwin v Silvě (Čardášová princezna, 1976) nebo Danilo v Hanna Glawari (Veselá vdova, 1979). Případně záznam divadelního představení Devichiy perepolokh (Dívčí potíže, 1975, původně Milutinovy operety z roku 1945) nebo Espanola, ili Lope de Vega podskazal... (1977). Naštěstí je téma Cikánského barona natolik populární, že je možné si spravit chuť u některé plnohodnotné filmové adaptace. Jen v německy mluvících zemích vzniklo několik filmů v letech 1927, 1935, 1954, 1962, 1975... Záznam z Volksoper Opera House je k dispozici z roku 2020. ()