NinadeL

Straussův Cikánský baron (Der Zigeunerbaron) měl premiéru na podzim 1885 ve Vídni. Pocity byly zprvu smíšené, protože titul byl už ohlašován na začátek roku a premiéra měla být v Budapešti. Od roku 1883 byla očekávána opereta podle povídky Saffi maďarského klasika Jókaie. Po 25 reprízách bylo změněno finále z obvyklého valčíku na Rákócziho pochod. U nás se Cikánský baron hrál téměř okamžitě německy, v češtině od roku 1888. Tato filmová adaptace je patrně prvním zvukovým přepisem. Hlavní role sedí jako ulitá Adolfu Wohlbrückovi, který snad nikdy nenatočil nic nezajímavého, naopak jeho jméno lze i dnes považovat za záruku. Do roku 1936 točil v Německu, po té hned navázal v Anglii a navždy zůstal věrný kvalitním hudebním žánrům, které ho vynesly na vrchol. Po jeho boku jsou zde ve svým protiúkolech obsazeni tací jako Rudolf Platte nebo Margarete Kupfer, v hlavních dívčích rolích vynikají pikantní Gina Falckenberg a roztomilá Hansi Knoteck. Hartlův Cikánský baron patří mezi klasické operetní filmy 30. let, které ctí svou předlohu a zároveň ji jemně aktualizují s ohledem na tehdejší standardy. ()