Co je správné, nemůže být nemožné. Historický příběh, inspirovaný neobvyklým obrazem z 18. století, vypráví o životním osudu Dido Elizabeth Belle Lindsayové, dcery urozeného bílého námořního kapitána a černé otrokyně. Dido vyrůstá společně se sestřenkou Elizabeth v láskyplném prostředí na panství lorda Mansfielda, strýce obou dívek a nejvyššího soudce Británie. Život plyne takřka bez starostí a na vřelý vztah obou děvčat nemá rozdíl v barvě pleti pražádný vliv. Když však přijde čas uvedení do společnosti, nastanou starosti. Najde se solventní nápadník pro hezkou Elizabeth, dámu s dobrým původem, ale žádným dědictvím? A co čeká Dido, která sice zdědila po otci slušné jmění i jméno, ale její smíšený původ je v 18. století stále pro většinu panstva nepřijatelný? Na pozadí těchto spíše osobních otázek lord Mansfield promýšlí důležité rozhodnutí v případu lodi Zong, které může změnit celkové nahlížení na institut otroctví jako takový. Kultivované kostýmní drama britské režisérky Ammy Asanteové, vyznamenané řadou festivalových cen, podává na pozadí autobiografického příběhu plastický obraz tehdejší britské společnosti a přibližuje důležité otázky, které hýbaly dobovou společenskou debatou. (Česká televize)

flanker.27

Čtvrtá hvězda je hlavně za Toma Wilkinsona a Emily Watson. Je požitek sledovat takové herce prakticky v čemkoli, i ve filmu s "poselstvím" říznutém romantikou. Není to špatné, v žádném případě, dokonce člověk drží i pěstičky, aby to zamilovanému páru dobře dopadlo, a musí fandit i nebohé sestřenici, která je v komplikované situaci, nemajíc věna. Nicméně případ lodi Zong byl nedávno zpracován také v seriálu Garrowův zákon, a to lépe. ()

Morholt

Protiotrokářská záležitost, ale tentokráte ne z jižanských plantáží, ale ze staré dobré Anglie a v podání Britů, tudíž ta humanistická nota nebyla tak protivná a podlézavá. Zároveň film posoužil i jako zajímavá sonda do Anglie 18.století. Ostrované sice byli konzervativní co se barevných týče, ale na druhou stranu mnohem tolerantnější, než zbytek bílého světa, což podle mě Belle, byť možná trochu bezděčně, ukázala. Snímek, kromě příjemného zpracování, může nabídnout výborné herecké výkony v čele s Tomem Wilkinsonem a neokoukanou Gugu Mbatha-Raw a také nádhernou hudbu Rachel Portman. Jestli se dá něco označit za "hezký film", tak je to Belle. 80% ()

Pepinec

Belle udělala Rachel Portman. Udělala ji svou kouzelnou skladatelskou hůlkou, což za celou dobu nedokázal ani jeden z těch kašparů, kteří kolem černošské kočky přešlapovali jako Sáblíková v zatáčce. Jenže precizní hudební maskování ještě není všecko a nepřesvědčí mě, že jsem viděl něco víc, než jen další serenádu na téma "jak to kdysi bylo těžké, když jste měli na každý den jiné šaty a jak to bylo ještě těžší, když jste byli černí." (Dunedin, NZ) ()

Aljak

Tak napokon milé prekvapenie, hoci v prostrednej časti filmu som sa obával postupného úpadku. Začiatok bol veľmi sľubný, no potom sa dej začal neustále točiť len a len okolo toho istého, z čoho som mal naozaj zlý pocit. Našťastie smerom k záveru sa celá úroveň filmu ešte dokázala pozdvihnúť a získať si postupne upadajúci záujem. Zaujímavý príbeh podľa skutočných udalostí. O niečom takom som veru netušil. Mňa osobne však oveľa viac zaujímala dejová línia ohľadom potopenej lode ako tá o Didinom problematickom spoločenskom postavení. Ale napokon sa obe navzájom ovplyvňovali, takže v konečnom dôsledku veľmi schopný a pútavý film, teda až na niektoré fázy, najmä v prostrednej časti filmu. ()

ABLABLABLA

Docela se mi to zamlouvalo, ale na 4* to nemá díky své naivitě. Všechno bylo hrozně předvídatelné a přeslazené a skončilo to až moc dobře po všech stránkách na to, aby to byla pravda. Neříkám, že chci smutné konce, ale jako kromě smrti jejího otce někde na začátku filmu jsem tam nezaznamenala nějakou větší obtíž nebo něco tragického. Na jednu stranu se chovala jako v jejím postavení, ale na druhou to někdy zase přeháněla, i když na třetí to chápu, že si chtěla vytvořit respekt náležijící k jejímu postavení, ačkoliv ji většina vnímala jinak. No prostě jo jsem z toho celá pomatená, a nevím přesně, jak na Belle zareagovat. Každopádně to byl moc příjemný a dobrý snímek, který stojí za to vidět - ale jen jednou. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2013 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)
  • Jedná se o první celovečerní britský film natočený v rozlišení 4K. (Cheeker)
  • Natáčelo se v Londýně, Oxfordu a Castletownu na Isle of Man. (Cheeker)