Byl jsem obviněn

(TV film)
  • USA I Was Accused (viac)

Herec a divadelní autor Jiří Voskovec přijíždí 16. května 1950 do Spojených států amerických, aby se zde natrvalo usadil. Původně utekl z rodné země před nacismem, nyní jej do emigrace nadobro vyhnalo vítězství komunistické strany. Je to již jeho pátá návštěva USA a k získání občanství mu zbývá vyřídit několik posledních formalit. Rutinní kontrola imigračních úředníků, která obvykle trvá několik minut, se však nečekaně změní v desetiměsíční internaci na nechvalně známém Ellisově ostrově. Voskovec je zničehonic podroben řadě výslechů a musí vyšetřovatelům do detailů popisovat své názory i svůj dosavadní život. Během internace si vybavuje lidi a události, které mohly k současné situaci vést. Vzpomíná především na kamaráda Rudolfa Homolu, kterému pomohl utéct z koncentračního tábora a se kterým se posléze setkal na americkém území. Prospěchářský Homola se však po únorovém převratu stal agilním členem KSČ. Šokující svědectví pak před vyšetřující radou přinese svědek jménem Bohatý, který prohlásí, že Voskovec je komunista…
Televizní pořad z dramatické antologie Armstrong Circle Theatre vznikl podle skutečných událostí, které Jiří Voskovec zažil při svém příjezdu do Spojených států. Snímek, ve kterém protagonista ztvárnil sám sebe, byl odvysílán na stanici NBC 13. prosince 1955. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Keď urobia v niečom američania chybu, napríklad aj byrokratickú, hneď o tom v zápale výčitiek svedomia natočia film. Aspoň televízny. Takáto sebareflexia sa mi páči a to je to, o čom trochu propagandisticky rozpráva aj Voskovec pri svojej záverečnej reči v tomto filme. Ja som o jeho živote v podstate nič nevedel, takže krátka významná epizóda, umne prekladaná retrospektívami a napínavo vrcholiaca na súde ma náramne bavila. Veci prispieva aj Jiřího rola, keď hrá samého seba. Film je výborne dramaturgicky vystavaný, čo poteší najmä ak si uvedomíme, že sa jedná iba o tvorbu pre televíziu. Nás a najmä našich západných susedov poteší, že občas začujú nejaké to české slovíčko, napríklad aj z úst američanky. Svet nie je čierny a biely, svet je proste súmrak. Podľa množstva hodnotení pred a po odvysielaní je fajn vidieť, koľko ľudí (vlastencov:)) si nenechalo tento film poobede v televízii utiecť. ()

Aky

Poměrně známá epizoda z Voskovcova amerického života je zde podávána polodokumentárním způsobem, který po všech stránkách zaujme. Imponující je respekt, který si Jiří Voskovec zachovává vůči americkému způsobu ochrany národních zájmů i po deseti měsících trampot, kterými si jako zcela nevinný musel projít. ()

pepo

O tomto problematickom príchode Voskovca do USA som vôbec netušil, takže ma to dejovo zaujímalo. Viac ma však prekvapila na TV film tej doby premyslená štruktúra. Retrospektívy aj dokumentárne postupy to príjemne oživovali. Nie je to však žiadna must see záležitosť, ale iba zaujímavá epizódka. Hore to ťahá samotná hviezda, hrajúca samého seba 7/10 ()

Morholt

Já se na to nedívám jako na americkou sebereflexi a odsouzení mccarthismu, ačkoliv to tak může vypadat. Spíš mi to přijde jako zdůvodnění nutnosti podobného postupu. Ostatně v roce 1955 byl hon na čarodějnice iniciovaný senátorem McCarthym stále aktuální. Nakonec i Jiří Voskovec sám, i přes všechno své rozčilování, nakonec sám respektuje postup amerických úřadů. To ale nic nemění na tom, že se fimu podařilo vystihnout dobu i pocity oběti, která se po útěku před komunismem sama musí obhajovat z nařčení, že s totalitním režimem sympatizuje. 75% ()

Přemek

Americká televizní pohádka podle skutečné události. Je lehce komické, že je tu Jan Werich utajen podobně jako v ČSR té doby Jiří Voskovec, ale domnívám se, že v tomto případě to bylo spíše z důvodů ochrany Wericha v Praze... Je to celé lehce nepřesné a zavádějící, ale na druhé straně: dovedete si představit, že by Československá televize pět let po procesu se Slánským natočila dokumentární hraný film, v němž by odhalila skutečnou pravdu o něm? Američané mají mé sympatie za to, že se dokázali podívat do očí pravdě, byť lehce zčernobílené a zcukrkandlovělé... (Správně to vyjadřuje Voskovcova postava: "Není jen den a noc, je i soumrak.") ()

• Ve filmu byly dva lidé, kteří měli velký vliv na Voskovcu internaci na Ellis Islandu - udavač Bohatý a Voskovcův přítel (a později komunista) Rudolf Homola. Jerome Coopersmith (scénarista filmu) potvrdil, že opravdu existovali, ale že jejich skutečná jména nezná, nicméně na této podobě jmen Voskovec trval. [Zdroj: časopis Divadelní revue] (Rollo_Tomasi)