Impresionisté

• Veľká Británia Impressionists: Painting and Revolution, The
Veľká Británia, 2011, 4x60 min

Spisovatel Waldemar Januszczak zkoumá revoluční počiny impresionistů. Vydá se z Karibiku do pokrokové Paříže a předměstí jižního Londýna, kde impresionisté čerpali inspiraci z měst a městeček, v nichž žili. Seznámíme se také s řadou technických a praktických vynálezů tehdejší doby, které způsobily v tvorbě impresionistů revoluci. Seriál se zaměřuje nejen na tvorbu Degase, Caillebottea a často opomíjených impresionistických malířek, ale také blíže zkoumá závěrečná léta impresionismu prostřednictvím poslední výstavy, kterou tito umělci uspořádali společně, čímž vyprávění začíná a končí návštěvou Oranžérie v Paříži, kde nalezlo své místo Monetovo poslední dílo - Lekníny. (oficiálny text distribútora)

honajz

Pohled na impresionisty z nadhledu, ale také jako reálné bytosti - i s jejich chybami. Co vše ovlivňovalo malíře v jejich tvorbě a jaké žili životy? Jakou roli měly v jejich tvorbě ženy a byla to vždy jen inspirace, nebo spíše problémy? Proč si Monet stavěl podvodní bunkr? Pletli si už tenkrát Moneta s Manetem? Proč chodili malíři malovat nádraží v žaketu? Proč se Degasova dcera jmenuje De Gas? Proč jezdili vlakem, když byl vlak ve Francii té doby zakázaný? A co dnes již zapomenuté impresionistické malířky? Víte, že impresionisté uspořádali jen osm výstav? Atd., atd., každý díl nabitý málo známými, přesto zajímavými informacemi. Jen mi někdy přijde, že Januszczak to chvílemi s tím nadhledem a pokusem o vtip přehání. ()