Portrét Vladimíra Mišíka

Réžia:

Zdeněk Tyc

Účinkujú:

Vladimír Mišík

Dokumentární pohled na jednu etapu ze života rockového zpěváka a muzikanta. Český hudebník, zpěvák, kytarista, zakládající člen skupin The Matadors, Blue Effect, Flamengo a zakladatel rockové skupiny Etc...Vladimír Mišík se narodil 8. března 1947 v Praze. Mezi jeho nejznámější písničky patří např. Slunečný hrob (s Blue Effectem), Kuře v hodinkách (s Flamengem) a dále pak se skupinou Etc... Stříhali dohola malého chlapečka, Variace na renesanční téma (známá podle prvního verše Láska je jako večernice), Proč ta růže uvadá nebo Obelisk. K dalším známým lze zařadit i hymnu Gambrinus ligy. Mnohé z nich uslyšíte v televizním portrétu tohoto nekonformního hudebníka.

Již na učilišti založil Vladimír Mišík kapelu Uragán, ve které hrál na bicí. Po škole se skupina rozpadla a hudebník se dostal do kapely Komety, kde se seznámil s Radimem Hladíkem, se kterým poté odešel do skupiny Fontána (později známí jako The Matadors). Na prvním singlu skupiny zní Mišíkova píseň Malej zvon, co mám. Po vojně zpíval v orchestru Karla Duby a pak založil kapelu New Force, která se ale v roce 1968 rozpadla. Ještě v roce 1968 ale s Radimem Hladíkem založil kapelu The Special Blue Effect (později Blue Effect). Do svého odchodu po dvou letech stihl s kapelou nazpívat album Meditace, EP a dva singly. V roce 1974 založil kapelu Etc..., se kterou hraje s krátkými přestávkami dodnes. Zároveň příležitostně koncertoval s Vladimírem Mertou a Janem Hrubým ve folk rockové formaci Čundrground (ČDG). (Česká televize)

K.I.N.G.

Vladimír Mišík - česká pěvecká ikona, nestárnoucí legenda. Při výčtu kapel, ve kterých působil (Matadors, Blue Effect, Flamengo, Energit a Etc Band) je jasné, že se jedná o našeho předního muzikanta a umělce. Co však nabízí tento medailon? Je to o pivu, post-komunistickém Česku, močícím Etc nebo snad o tom, kdo z náhodně vybraných zná a nezná Laďu Mišíka? Je to o všem možném, jenom ne o tom, o čem by asi takový dokument měl být. V žádném případě to tedy není věcný, informativní a ani moc zajímavý portrét. Je to čirý amaterismus, jelikož jeho tvůrci zřejmě vůbec neměli ponětí, jak by měl takový profil slavné osobnosti vypadat. I přes moje poměrně vysoké hodnocení tento snímek nemohu doporučit, z úplného průseru ho totiž tahají archivní záběry a doplňková hudba kapely, ale tyto budou jistě k dostání i v jakémkoli jiném dokumentu o něm. 50% ()

bohemia_regent

Takové trochu lepší home video plné humoru bez vtipu, do kterého se jinak ale vešlo leccos, třeba křest CD Jana Hrubého Cesta na severozápad, na kterém se Mišík nijak nepodílel. Vždycky když dostala prostor muzika, úroveň filmu šla výrazně nahoru. ()