5xP

(relácia)
všetky plagáty
Hudobný / Súťažný
Československo, 1983

Päť pekných pesničiek pre potešenie. (oficiálny text distribútora)

Honza__St.

Tato hitparáda měla podle toho, co jsem o ní dosud zjistil (pamětník nejsem), docela složitá a divná pravidla. Po 10 písních v úplně prvním kole následovaly v každém dalším kole dvě nové (jednu vybírali diváci, druhou "odborníci"), a na konci každého kola tři vítězné. Každá píseň se mohla umístit v první trojce maximálně třikrát, po třetím vítězství automaticky vypadla. Ovšem i písně na 4. až 10. místě (možná dokonce 12. či 13. místě) postupovaly dál, a mohly postupovat klidně i celý další rok. Prostor mezi novinkami a vyhlášením vítězů přechozího kola vyplňovaly reportáže z aktuálních kulturních akcí, rozhovory, názory kritiků, aj. Jednou z nejzáhadnějších částí 5xP jsou ovšem samotné videoklipy, u nichž se téměř ve všech případech liší jejich podoba bez titulku, a jejich finální podoba s titulkem, popř. i logem pořadu. V některých případech to vypadá téměř, jako kdyby šlo o dva různé klipy. I při přihlédnutí k možnosti nějaké cenzury je ten počet velmi vysoký. Koneckonců k tomuto jevu sice docházelo i v Hitšarádě a Trianglu, ale v mnohem menším počtu. Tvůrci nejspíše dodělávali klipy do definitivní podoby teprve až po opatření titulkem s názvem písně a interpreta. Hitparáda 5xP byla v letech 1983 až 85 vysílána v rámci Pionýrské vlaštovky, a v letech 1986 a 87 v rámci TKM. S koncem roku 1987 její vysílání bohužel skončilo. V roce 1989 přišla na svět její reinkarnace, nazvaná "5 z Opusu" (zabývající se tedy už jen tituly tohoto vydavatelství, zatímco v 5xP byly i české písně), ta již ale takové popularity nedosáhla, a skončila s převratem. ()