Turbo je obyčajný malý slimák, ktorý má veľký sen. Žiť život slimačím tempom ho nebaví, túži po oveľa vyššej rýchlosti. Neustále trénuje, až jeden meter dokáže "zabehnúť" za sedemnásť minút. To ho však postupne vylučuje zo slimačieho spoločenstva. Medzi slimákmi sa totiž nenosia veľké sny a veľká rýchlosť, významnejším ukazovateľom sú odpracované hodiny na hlavnom zdroji obživy, teda na rodnom paradajkovom stromčeku. Turbov brat Čet, ktorého krédom je „bezpečnosť na prvom, poslednom aj všetkých ostatných miestach", má svojho brata rád, ale zároveň sa obáva, že Turbova posadnutosť rýchlosťou ho raz privedie do nešťastia. Jeho najhoršie obavy sa naplnia vo chvíli, keď Turbo opustí rodnú paradajku a vydá sa do sveta, aby si splnil svoje sny o vyššej rýchlosti. Osudové stretnutie so špeciálne upraveným motorom nadupaného športového auta zmení jeho slimačiu molekulárnu štruktúru a vďaka tejto podivnej nehode získa Turbo superschopnosť - neuveriteľnú rýchlosť. V tej chvíli sa prestáva pohybovať slimačím tempom a ako neónová strela sa rúti ulicami Los Angeles niekedy aj tristokilometrovou rýchlosťou. Ale aj keď je Turbo nabitý turborýchlosťou, nedokáže utiecť Titovi, spolumajiteľovi kalifornského stánku s rýchlym občerstvením, ktorého koníčkom a veľkou vášňou je organizácia slimačích pretekov v nákupnom centre Starlight Plaza. Tito ihneď spozná Turbov potenciál a zaradí ho do svojej stajne medzi „Slimačích jazdcov" s ulitami, ktoré pripomínajú závodné mini autíčka. Títo drsní slimačí pretekári sa s Turbom spriatelia a spoločne sa vydajú na cestu plnú dobrodružstva, pretože rýchlika Turba obyčajné slimačie preteky neuspokoja. Na ceste za svojím snom si Turbo uvedomí, že ťažko uspeje sám bez pomoci druhých. Keď pomôže splniť malé sny svojim kamarátom, tí mu pomôžu na oplátku splniť jeho najväčší sen – zvíťaziť na slávnych pretekoch Indy 500, kde budú jeho súpermi ozajstné autá. (TV JOJ)

salalala

De facto ničím zajímavý animák, který je jen tuctovou žánrovkou a bohapustou rutinnou. Soren ho zaměřil hlavně na děti, takže se tu pořád někam padá, pořád se něco děje a některé postavy jsou dost otravné. Zápletka je samozřejmě triviální, předvídatelná a nesmyslná, ale to se dá podobnému filmu odpustit. Animace tedy mohla být na můj vkus ještě o trochu propracovanější, ale to není nikterak zásadní výtka. Horší je spíš to, že tu prostě není nic, co by nějak víc zaujalo a co bychom neviděli jinde. Morální poselství je tu opakované tolikrát, že omrzí a otravuje, samotný Turbo je víceméně sympaťák, ale jeho gesta jsou dost sporá a často se opakují. Místy jsem se přistihl, že se nudím a jen čekám na závěr. Ten přidává pár bodíků navíc, protože finální závod je natočen svižně a vzdáleně evokuje skutečné závody, což je vždycky fajn. Jinak jde ale o tuctový a zaměnitelný animák, který by rád parodoval Rychle a zběsile, ale moc se mu to nedaří. 60% ()

kingik

Šnečku, šnečku, vystrč růžky, vyděláš si na nové pneumatičky. Stylový animák o jednom vytuněném hlemýždi. Teo je docela obyčejný šnek, který má v oblibě automobilový závod Indy 500 a jeho největším vzorem je hvězdný závodník Gustav Nafťák. Teo sní svůj sen, že jednou spočine na startovní čáře tohoto jedinečného závodu, který doposud mohl vidět jen v televizi, na kterou se chodí tajně dívat se svým starším bratrem Chatem, když majitelé zahrady nejsou doma.Teď jde jen o to, jestli bude žít svůj sen. Zatím to tak nevypadá. V zahradě s ostatními šneky sbírá rajčata, jenže touha být na závodním okruhu je silnější, než smíření se s faktem, že hlemýždi nedosahují rychlosti závoďáků. Nedosahují vlastně vůbec žádné rychlosti. Obdiv k rychlosti a ambice dokázat víc než je sběr rajčat, milého Tea vyvede za plot zahrady až na silnici, kde dojde k podivné nehodě, po níž už nebude jako dřív. Bude z něj nejrychlejší měkkýš na světě - Turbo hlemýžď. Je mně vytýkáno, že se tvorbě pro děti, respektive animákům, věnuji jen okrajově, což si nemyslím. Pravda, děcek mám namrdaných jak šneků v zahradě, ale už poněkud odrostla animovaným filmečkům, a tedy nemám možnost animovaný film nějakým způsobem hodnotit na základě jejich reakcí. Spolehnu se tedy na svoje schopnosti recenzenta, který už něco má nakoukáno. Nápad s rychlošnekem je originální a zábavný. Ovšem šnek na závodech IndyCars, to už byl slušný bizár. Náš sympatický hrdina se před cestou na okruh spřátelí s jistým mexikáncem, co vede se svým bratrem podnikatelskou živnost s tradičními mexickými tortilly a pro zábavu pořádá šnečí závody. Nejdříve šneček poslouží jako dobrá reklama pro přilákání zákazníků a poté, co jeho obdivuhodná rychlost nemá konkurenci, je rozhodnuto a všichni noví kamarádi se spolu s ním rozjedou na slavné závodiště, kde se seznámí s hvězdným závodníkem Nafťákem, který se ukáže jako pěkný egoista a jako jediný nebude přát našemu malému hrdinovi vítězství. Strojení úkladů proti němu se však před závodem překvapivě konat nebude, a když, půjde jen o malé náznaky. K opravdové rivalitě dojde až na kolbišti. Závody budou pojaty napínavě a mě v nich potěšil detail odloupnutých kousků pneumatik, jež patřičně Turbovi znepříjemňovaly cestu za vavříny. Postupně se tedy příběh nevyhnul předvídatelnosti, ale nutno dodat, že tak činil poměrně uvážlivě, hlavně když to bylo nezbytně nutné, neboť přátelské vztahy nebo zjednodušené postupy ve vyprávění, ohraností rozhodně nezaváněly. Naivní příběh to jistě je, ale je zde i nemálo sekvencí s vyzrálým pojetím i stylem humoru. Animace je na špičkové úrovni. Lidští představitelé neplní jen funkci legračních postaviček a lze je brát za solidní hybatele dějem. Šnek, jakkoliv může dětem připadat fádně, se zde prezentuje jako hravý hrdina, okolo kterého je neustále živo. O to se starala především originální parta závodních šneků, která vládla originálním rozměrem, když každý z nich měl různá jména podle jejich závodních schopností. Rozhodně jsou však animáky s líbivější animací. to je nutné si přiznat. Tenhle navíc nemá tak úplně dostatečné zastoupení v záporných postavách. Když nepočítám Nafťáka a vrány, co v jedné sekvenci unesou Turbova bratra, není zde nikdo negativní. A pozor, jedna vrána se rozmázne o přední sklo dodávky, což je trochu brutál scéna, ale přeháním, odnese to jen peří. Film jsem viděl s dabingem a nemám možnost hodnotit hlasové výkony Ryana Reynoldse a spol. Ohodnotím alespoň ty české, které měly obvyklý kvalitně nastavený nadstandard, kdy handicap zřídka dabujícího Filipa Blažka v roli Turba, nebyl nijak extra znát, pravda, i když takový Tomáš Juřička je v tomhle ohledu asi desetinásobně "vydabovanější, takže jeho výkon v roli Chata mohl někomu připadat lepší, třeba mně. Neotřelý příběh má spád, humor a myslí na obě kategorie. To znamená, že by se mohli bavit s dětmi i jejich rodiče, když si tuhle "naspídovanou" taškařici společně pustí. Nese to však sebou určité riziko.Tenhle šnek by jim mohl zmizet z dohledu, než by se nadáli. 80% () (menej) (viac)

URBAN

Nečekal jsem že mě zrovna Turbo překvapí a to z důvodu že má ohraný koncept u kterého se dle mého už nedalo nic zlepšit ani zdokonalit , ale Turbo ukázal že to jde !!! Možná že překonal i auta jsou to sice silná slova , ale nemá k nim daleko . Příběh je nečekaně úžasný , animace rozkošné a humor má svoji úroven . U mě to asi bude animák roku . BTW : Proč se odemklo hodnocení až dnes když film je už dááávno venku a má čtyři měsíce po premiéře : ) ( někdy kolem 10.8.13/MAC ) ()

silentname

Pre mňa asi jeden z najslabších Dreamworks filmov, ktorý výrazne využíva úspech filmu Cars, len do hlavnej role nám dáva slimáka a máme tu aj vzťah človek s malým tvorom ako pri filme Ratatouille. A to strašne strašne ruší. Plus málo zaujímavé postavy a príbeh, ktorý už vopred vieme ako dopadne. A ani muzika ma v ňom vôbec neberie. Jediné čo podľa mňa vyniká je animácia, ale to človek od štúdia ako sú Dreamworks už vopred očakáva. Nevidím zmysel v tom, aby niekto tento film videl. Nič zaujímavé za zmienku tu podľa mňa nestojí. ()

Spiker01

Průměrně natočená vykrádačka povedených a originálních Aut, které nahradil šnek s neotřelým jménem Turbo. Asi tak by se dal jednoduše shrnout nový počin od studia Dreamworks. I když film nikterak výrazně nenudí a místy i pobaví, tak se opravdu nejedná o nic přehnaně velkolepého a zcela jistě se Turbo nesměle zařadí do zástupu obyčejných animáků čistě pro děti. Z hlediska marketingu dostačující, z filmového nikoli. Děti stráví takřka cokoli kresleného, takže je to zcela jistě bavit bude. Starší osmi let však od filmu raději ruce pryč...50% ()

• Netradičně je v animovaném filmu použita opravdová značka elektroniky, konkrétně značku HP, jejíž logo je vidět na laptopech, které se ve filmu objeví. (dandislav1991)
  • V útrobách studia Dreamworks byla neustále zaparkována americká formule organizace IndyCar, aby měli tvůrci okamžitý přístup k závodním vozům. (Dr Lizal)
  • Úradujúci šampión organizácie IndyCar Guy Gagné je výstižne pomenovaný podľa francúzskeho slova "(Avoir) Gagné", čo je v danom jazyku príčastie minulé od slovesa "vyhrať". (odmocnina)