13. komnata - Série 15 (2018) (séria)

13. komnata Václava Noida Bárty (S15E14)

(epizóda)

Rockový a muzikálový zpěvák, herec i hudební skladatel zažíval v dětství šikanu od spolužáků. Václav „Noid“ Bárta je ve svých osmatřiceti letech považován za jednoho z našich nejlepších muzikálových interpretů. Rockový zpěvák, hudební skladatel, textař a herec pochází z muzikální rodiny, matka je zpěvačka, otec textař a režisér. Václav se učil hrát na klarinet, klavír a flétnu, jako samouk pak přibral kytaru, basovou kytaru i bicí. Od svých sedmnácti let působí v rockových kapelách (Dolores Clan, Noid). Vystupoval v řadě muzikálových rolí a stále zažívá úspěch v současně uváděných muzikálech Carmen, Sestra v akci, The Addams Family, Jesus Christ Superstar, Excalibur, Robin Hood, hrál ve filmech i seriálech, Kajínek, Svatby v Benátkách, skládá filmovou hudbu, s Martou Jandovou se v roce 2015 dostali do semifinále v pěvecké soutěži Eurovize. Úspěch si však musel vydobýt i v osobní rovině. Byl nucen se totiž ještě jako dítě vymezit proti ústrkům, s nimiž se od nástupu do základní školy potýkal. Posmívali se mu a ubližovali mu, protože byl hubený, vůbec nesportoval, zato často vystupoval na různých kulturních akcích se svými rodiči, kde zpíval. Násilí a posměchu se neuměl bránit. I když se svěřil rodičům i pedagogům, řešili to konfrontací s agresory. Tím si nepomohl, naopak, parta spolužáků si na něj počkala před školou a Václav zažíval ještě horší fyzické násilí. Ve svých dvanácti letech se rozhodl svou situaci změnit, zlepšit si fyzickou kondici a nabrat sílu, aby mohl čelit šikaně ze strany svých spolužáků. Už na prvním stupni základní školy se zhlédl v hrdinovi akčních filmu Jean-Claude van Dammovi a začal chodit do kroužku sebeobrany. Pokračoval bojovými sporty. Bojové umění mu pomohlo získat sebevědomí. Přiznává, že jako dospělý býval prchlivý a pro ránu nešel daleko, ale v barových rvačkách prý vždy šlo o obranu; nejčastěji zasahoval jako ochránce svých partnerek. V současnosti si role hrdinů a bitek užívá spíše na jevišti, a to v mnohých muzikálových rolích. Přestal pít i kouřit, pravidelně cvičí a posiluje. Ostatně i tetování na jeho vypracovaných svalech má symbolizovat ochranu těla před okolním světem. Zklidnil ho věk, rodičovství i thajský box, který ho baví a stále kultivuje. Je žádaným umělcem, nově se stará o vlastní dům, zahradničí, plánuje natočit film a uvažuje o projektu zaměřenému právě proti šikaně. Jak sám říká, změnil se především kvůli čtyřleté dceři Terezce; chce, aby na něj byla v budoucnu pyšná. (Česká televize)

kingik

Čestně prohlašuji, že jsem Václava Bártu nikdy nešikanoval, nikdy jsem se ani aktivně na jeho šikaně nepodílel, ale mám jednu slabost - strašně rád peru. Ne že se peru, ale PERU prádlo. Tudíž bych se nabídl, že mu v nové Lanze přeperu jeho pomočené školní spodky. A na oplátku ho požádám, aby s malichernostmi už nikdy nechodil na boží světlo. 2/10 ()

5tipes

Komnata vycucaná z prstu, skrz šikanu, skrz tu. Občas pěkné záběry, místy trcochu kýčovité, a osobnost, která snad nikoho nemůže zajímat. Už to vypadá skoro, jako reportáž z Prásku. ČT hodně klesla. Proč točili toho kamaráda před žaluziemi? A proč tam byl ten nesmyslný záběr skrz žaluzie ven? A co ten protipohled na Vrbovou - jak mohla ČT tak nekvalitní a špatně zasvícený záběr vůbec pustit do vysílání. Tito staří tvůrci by se opravdu měli podívat, jak vypadají TV dokumenty v zahraničí. Za záběry v přírodě a pár upřímných vět dávám jednu hvězu. Nechápu, jak je možné, že z vedení ČT do komnaty nikdo nezasáhne. Rapl a Most není vše. Chtělo by to nějakou inovaci, nebo úplné zrušení pořadu. ()

Marze

Na muzikaly nechodim a Barta nepatri mezi me sympataky,ale dil se mi libil a sikana je vazna a nebezpecna vec.Ucil jsem se o jejich pricinach,druzich,jejich motivaci a stupnich a tady temer vsichni akteri neco svou nevedomosti zanedbali.Bartu obdivuju ze se ji umel postavit vycvikem v bojovych umenich a stal se z neho zrucny hudebnik.Zrucne natoceny dokument. ()