13. komnata - Série 15 (2018) (séria)

13. komnata Gabriely Koukalové (S15E08)

(epizóda)

Úspěšná biatlonistka, dvojnásobná mistryně světa a stříbrná olympionička přiznala dlouholetý boj s bulimií a úzkostmi. Gabriela Koukalová je úspěšná biatlonistka, stříbrná olympionička, dvojnásobná mistryně světa, držitelka Velkého glóbusu za celkové vítězství ve Světovém poháru. V roce 2017 se stala první biatlonistkou, která se umístila na nejvyšším místě v anketě Sportovec roku v kategorii jednotlivců a popáté se umístila v elitní desítce nejlepších českých sportovců. Stejně jako ve své knize odhaluje svůj dlouholetý boj s bulimií a úzkostmi. Narodila se 1. listopadu 1989 v Jablonci nad Nisou do sportovní rodiny: bývalé reprezentantce v běhu na lyžích a všestrannému lyžaři a trenérovi. Od tří let závodila na lyžích, ale kvůli tlaku rodičů měla k lyžování odpor, trénovala s nimi od sedmi ráno a od osmi večer. Učili ji disciplíně, vytrvalosti a cílevědomosti. Nechtěla se účastnit závodů, toužila zůstat v teple domova nebo u babičky, kreslit si a hrát na klavír. Až v deváté třídě se začala na tréninky těšit, protože ji chytla střelba a biatlon. Na Střední umělecké škole v Jablonci se začala naplno věnovat sportu a uvěřila, že může v životě něco dokázat. Poprvé zažila i to, že přibírala na váze, propadala bulimii i úzkostem, kterými trpěla deset let. V závodní sezóně se snažila nejíst, nebo hned po pozření jídla vše vyzvracet, aby nepřibírala. Sledovala se, marně držela různé diety. Před olympiádou v Soči měla nejnižší váhu, 54 kg, ale po sezoně přibrala na 70 kg.
V období velkých váhových výkyvů a pocitu, že při více kilech ztrácí rychlost a sama sobě se nelíbí, jí pomohl Petr, Gábinin současný manžel. Seznámila se s ním na jaře roku 2014 a za dva roky se vzali. Přiměl ji, aby navštívila výživového poradce a svěřila se trenérovi i manažerovi. S depresemi se léčila u psychiatra a začala dlouhodobě užívat antidepresiva. Ve svých dvaceti skončila na 16. místě ve štafetě na ZOH ve Vancouveru. Hned poté získala dvě stříbrné medaile na ZOH v Soči. Z MS 2015 má zlatou medaili ze závodu smíšených štafet a stříbro z vytrvalostního závodu, v roce 2016 ovládla Světový pohár a získala i malé křišťálové glóby za sprint, stíhací závod a závod s hromadným startem. První individuální zlatou medaili ze šampionátu má z MS 2017 za sprint. ZOH 2018 v Pchjongčchangu měly být vyvrcholením její kariéry, ale kvůli křečím a bolestem nohou se rozhodla tuto sezónu vynechat. Psychicky se hroutila pod tlakem trenérů, sponzorů i fanoušků, kteří očekávali její uzdravení. V dubnu 2018 oznámila vynechání další sezony a čelila kritice poté, co vyšla kniha ze zákulisí jejího sportovního života. Nyní si však srovnává priority. Chce být zdravá a mít rodinu. (Česká televize)

otík

"Naše Gabča", která mnohé svou otevřeností nasr....., mně ale ne. Knihu jsem nečetl, ani bych nechtěl, bohatě stačí tento dokument, kde uslyšíme jak paní Koukalovou samotnou, tak její maminku i manžela. Prostor nebyl dán druhé straně - trenérům, což ale vzhledem k pojetí pořadu není potřeba. Rozhodně poutavý dokument. Hudební režie: Eva Jarůrková ()

Pepinec

Nehodnotím to, jak na mě působí Gabčin konec u repre, hodnotím fakt jen tenhle povrchní štěk. Dvě načančaný holky spolu dvacet minut brouzdaj lesem a povídaj si o tom, jak to všechno bylo těžký. Nemám rád přesně tenhle druh prvoplánovosti, kdy mě má pořad zajímat jen proto, že kamera míří na známýho člověka. Co kdybych v životě neslyšel o biatlonu? (Vancouver, Kanada) ()

Marze

Člověk si říká proč to Gabča nedotáhla až na vrchol kariéry olympiádu, ale tahle nemoc vypadá banálně, ale je zařazena mezi smrtelné choroby, takže vyhrála mnohem důležitější boj. ()

radomiil

Silná dáma navenek, oproti tomu křehká vevnitř-ale ať už je celá záležitost přednesená jakkoli,tak bude(a zdaleka nejen pro mě jako fanouška) modla svého sportovního řemesla,jenž pozvedla/byť krátkodobě český biatlon úplně do jiných výšin jak kdokoli před ní a odvažuji se tvrdit i v nastalé situaci zatraceně dlouho po této střelecké krásce na lyžích. ()