13. komnata - Série 4 (2008) (séria)

13. komnata Pavla Landovského (S04E05)

(epizóda)

Jak se žije a hraje po mrtvici? Nespoutanou osobnost známého herce nezastaví ani zdravotní indispozice.
Pavel Landovský patří stejně jako jeho dřívější souputník a přítel Václav Havel ke generaci šestatřicátníků. Letos v září oslaví sedmdesát dva let. Sedmdesátiny už pro své přátele zorganizoval jako devětašedesátiletý. Když se ho další z přátel, hudebník a malíř Vlastmil Třešňák ptal, proč slaví 70, když je mu teprve 69, odpověděl, že je to proto, že by se příštích narozenin nemusel dožít. A nechce přijít o oslavu.
Landovského divoký život, k němuž patřil zákaz hraní v 70. letech, potyčky s StB kvůli Chartě 77, časté výslechy a nucený exil, je pověstný. Divokost si zachoval i dnes, přestože byl stižen malou mozkovou příhodou, neboli mrtvicí a má řadu dalších zdravotních neduhů. Podobně jako řada jiných velkých herců ovšem v momentě, kdy je postaven před kameru, nebo na jeviště, ožije a rázem zapomene na své potíže.
Jeho charisma je stále obrovské, impulzivita a také typická vulgarita ("arogance nikdy, vulgární to jo, jako Palivec," říká o něm Vlasta Třešňák) může na první pohled odradit. Při bližším zkoumání se ale objeví citlivé jádro herce, režiséra a dramatika, maskované křikem a netrpělivostí. Landovský popisuje své problémy se čtením a psaním tak, jako by vyprávěl zábavnou historku. "Už jsem natočil dost filmů, s touhle poruchou."
Ve filmu se o nespoutané osobnosti Pavla Landovského a jeho životu, jak jej žije dnes, po mrtvici, vyjádří přátelé Václav Havel a Vlastmil Třešňák, syn Jakub se sestrou Helenou, rodinná přítelkyně Kamila Moučková a režisér Jiří Krejčík.
Dokument končí ve chvíli, kdy Landovský vyráží na další natáčení - chystá se na televizní pohádku a hned poté na hraný film, kde byl obsazen do hlavní role. Loď pluje dál.
"Pavel Landovský je jako ledoborec", říká průvodce 13. komnatou Jaroslav Dušek, "překonal mrtvici a zase točí". (oficiálny text distribútora)

ondrula

Tak kupodivu jako největší sympaťák z toho nakonec vyšel Vlasta Třešňák, kterýho jsem nikdy neviděl, ale znám ho z Kohoutových knížek. Lanďáka mám taky rád, ale jen jako pana Herce z přelomu 60. a 70. let. V současnosti, když jsem ho vídal už jen v dokumentech, se akorát vždycky náhle a bezúčelně nasere a dementně rozeřve, takže ostatní účastníci jsou z toho docela dost na rozpacích a snaží se ho tak nějak blbečkovsky uklidňovat a konejšit. Mistrem je v tom samozvaný průvodce epizodou Jaroslav Dušek, kterej vůbec jako moderátor působí velmi nepatřičně. No a nechybí tam ani tradiční mudrování a filozofování Václava Havla, kterej na mě působil, že už byl na druhým břehu a plácal víceméně pátý přes devátý, protože na to mudrování už je tak nějak zvyklej. ()