13. komnata - Série 18 (2021) (séria)

13. komnata Jana Vlasáka (S18E31)

(epizóda)

Známý herec po vážné dopravní nehodě bojoval o život. Jak k tomu došlo a jak to změnilo jeho život? Jeho příběhem provází Václav Žmolík... Jan Vlasák, ročník 1943, je jedním z bardů českého herectví. Na divadle je to významný shakespearovský herec (zahrál si Othella i Krále Leara). Většina diváků ho ovšem zná spíše díky televizní obrazovce, například ze seriálů První republika, Bez vědomí anebo Cirkus Bukowsky. K málem fatální nehodě došlo na staré kolínské silnici u Plaňan. Důvod byl prostý: Mikrospánek. To se herci, který má rozházené spaní díky častému ponocování, přihodí lehce. Pro pozorovatele zvenčí to muselo vypadat strašidelně: Jeho fabie nejprve křižovala silnici ze strany na stranu a pak nabourala do auta, které jelo v protisměru. „Na poslední chvíli jsem se probudil a snažil jsem se s tím něco dělat,“ říká Vlasák, „ale už šlo jen strhnout volant tak, že auto dostalo smyk a že do té oktávky jsem naboural boční stranou mého auta, že to nebyl čelní náraz.“ Bylo to ovšem stranou u řidiče, a tak nehodu zdravotně odskákal právě on. Měl přeraženou pánev. „Byla to strašná bolest,“ vzpomíná. Sanitkou ho dopravili do kolínské nemocnice, kde lékaři bojovali, i díky dalším komplikacím, i o jeho život. Pečoval o něho primář Chudomel, shodou okolností kluk „od nich z vesnice“. Jan Vlasák dnes říká: „Vnímám to tak, že jsem tu roky v čase, kdy jsem tu už neměl být. Od té doby jezdím málo. Leda tak po Praze a nejdál právě na chalupu.“ (Česká televize)

Marze

Na dveřích aut by měly být podobně drastické fotografie jako na cigaretách. Nehrajte tuto ruletu a jezděte radši vlakem. Nikdy jsem nechápal, jak někdo může bydlet na zemědělském kolínsku. Z polí jde většinu roku podivný smrad a v krajině chybí biodiverzita. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/222562210800016/ ()

Časové pásmo bolo zmenené