13. komnata - Série 18 (2021) (séria)

13. komnata Jana Bendiga (S18E12)

(epizóda)

Zpěvák, kterého proslavila soutěž Česko Slovenská Superstar se musel vyrovnat s homofobními i rasistickými útoky i komplikacemi v rodině. Jeho příběhem provází Martina Hynková... Jan Bendig pochází z romské rodiny, má 4 sourozence. V dětství navštěvoval chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri. V letech 2006 – 2009 žil s rodinou v Liverpoolu, kde vystupoval s hudební skupinou svého otce. V roce 2008 se zúčastnil soutěže Academy Idol, kde porazil 1500 soutěžících a celou soutěž vyhrál. V roce 2009 se rodina vrátila zpátky do Čech, což Honza hodně špatně nesl. Každou noc plakal a chtěl se vrátit do Anglie. V roce 2009 se zúčastnil soutěže Česko Slovenská Superstar na TV Nova. Po prvním finálovém přenosu byl obletovaný fanynkami a tehdy mu došlo, že se v jeho životě něco mění. V soutěži skončil na 4. místě a po skončení soutěže se na něj nalepili různí lidé, kteří mu slibovali hory doly. Vše bylo ale jinak. Natočil dvě neúspěšné desky, spolupracovníci ho obrali o peníze. Říká, že byl mladý, naivní a praštěný. Jeho rodiče dlouhé roky hledali jeho mladší sestru, kterou dali hned po porodu k adopci. Měli k tomu své důvody, ale máma si to celou dobu vyčítala. Rok po soutěži nastoupil Honza na Mezinárodní konzervatoř Praha, kde potkal spolužačku, a skamarádili se. Seděli spolu v lavici a Honza si všiml, že je podobná jeho mámě, že mají stejná gesta a nakonec se ukázalo, že právě tato spolužačka je hledaná sestra Soňa. Ta s rodiči ještě dlouho poté nemluvila, ale teď už mají vztahy dobré. Hodně sil ho stálo veřejné přiznání k homosexuální orientaci. Udělal to v osmnácti letech. Dříve mu to zakazovali manažeři kvůli marketingu a fanynkám. Jeho otec celou situaci velmi špatně nesl. Až po dvou měsících se začal ptát na jeho osobní život a dnes už komunikují normálně. Díky tomu, že se přiznal k homosexualitě a je Rom, zažil homofobní i rasistické útoky, které vyvrcholily přepadením v Grébovce, kde ho zmlátila partička mladíků. Dnes žije s přítelem Lukášem a věnuje se hudbě. Je velmi oblíbeným zpěvákem a v komunitě Romů je považován za Megastar. (Česká televize)

Marze

Tento příběh by vydal na celovečerní film na velkém plátně. Navíc má nečekané zvraty. Pro porozumění si doporučuji přečíst výbornou knížku od Pavla Navrátila Romové v české společnosti. Jejich mentalita se vyznačuje orientací na okamžité uspokojování potřeb, intenzivní vazba na širokou rodinu, malý zájem o standartní vzdělávání, o individuální vyniknutí, intenzivní vazba na širokou rodinu. Mají pocity ohrožení většinovou společností, jiný postoj k práci. Také rozdílné pojetí času, jiné pojetí čistoty, odlišný vztah k bydlení a jeho okolí, jiné projetí pravdy a cti, odlišné vnímání křivdy a způsoby jejího odčiňování, jiné rozlišování mezi fantazií a realitou, jiné druhy mezigeneračních vazeb. Romové také mají horší zdraví než většinová společnost. Přesto jsou u nás i na Slovensku nejúspěšnější společenskou skupinou, protože mají zdaleka největší pozornost. Vladimír Komárek jednou v rádiu řekl, že naši studenti na sobě páchají holocaust, protože se prakticky nerozmnožují.  Větší stěhování Romů k nám proběhlo ze Slovenska po druhé světové válce, ale žijí u nás už od 14.století a prakticky se sňatkami nemíchají s většinovou společností podobně jak Arabové, kteří postupně nahrazují vymírající obyvatelstvo v západních zemích. V našich romských ghetech jako je Chánov často můžete mít pocit, že Romové zde mají nikdy nekončící párty. Všichni stojí venku před panelákem a baví se. V tomto dokumentu Jan říká historku ze svého dětství, kdy stály rodiny před domem a z aut si pouštěli reprodukovanou hudbu. ()